• понеделник, 22 јули 2024
САД ќе ја бојкотираат почитта на ОН за иранскиот лидер Раиси

САД ќе ја бојкотираат почитта на ОН за иранскиот лидер Раиси

Њујорк, 30 мај 2024 (МИА) - Соединетите Држави ќе ја бојкотираат денешната почит на иранскиот претсе...

Претседателот на Иран, кој загина во хеликоптерска несреќа, денеска беше погребан во светиот град Машхад

Претседателот на Иран, кој загина во хеликоптерска несреќа, денеска беше погребан во светиот град Машхад

Техеран, 23 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Иран Ебрахим Раиси, која загина во хеликоптерска несреќа, денеска беше...

Путин го овласти Володин да присуствува на погребот на Ебрахим Раиси

Путин го овласти Володин да присуствува на погребот на Ебрахим Раиси

Москва, 22 мај 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин го овласти претседателот на руската Д...

Во Иран покрената истрага за падот на хеликоптерот на претседателот Раиси

Во Иран покрената истрага за падот на хеликоптерот на претседателот Раиси

Техеран, 21 мај 2024 (МИА) - Началникот на Генералштабот на иранската армија, генерал-мајор Мохамад...

Ким Џонг-ун испрати сочувство до Иран: Раиси беше извонреден државник и близок пријател

Ким Џонг-ун испрати сочувство до Иран: Раиси беше извонреден државник и близок пријател

Пјонгјанг, 21 мај 2024 (МИА) - Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун упати сочувство до Иран поради см...

Турски министер за транспорт: Хеликоптерот со кој се превезувал Раиси немал или не вклучил систем за сигнализација

Турски министер за транспорт: Хеликоптерот со кој се превезувал Раиси немал или не вклучил систем за сигнализација

Анкара, 20 јуни 2024 (МИА) - Хеликоптерот, во кој патуваа претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, и ми...

Си Џинпинг упати сочувство до Иран: Кина загуби добар пријател

Си Џинпинг упати сочувство до Иран: Кина загуби добар пријател

Пекинг, 20 мај 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг упати сочувство до Иран, изразувајќи жа...

Сочувство до иранскиот народ од лидери на голем број земји

Сочувство до иранскиот народ од лидери на голем број земји

Техеран, 20 мај 2024 (МИА) - Лидерите на голем број земји упатија сочувство до иранскиот народ за см...

Ирачкиот премиер изрази сочувство до иранскиот народ

Ирачкиот премиер изрази сочувство до иранскиот народ

Багдад, 20 мај 2024 (МИА) - Ирачкиот премиер Шија ал-Судани изрази солидарност со иранскиот народ по...

Мадуро изрази сочувство до Иран за „безусловниот пријател“ Раиси

Мадуро изрази сочувство до Иран за „безусловниот пријател“ Раиси

Каракас, 20 март 2024 (МИА) - Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изрази сочувство до Иран и не...

Нарендра Моди „длабоко тажен“ поради смртта на Раиси

Нарендра Моди „длабоко тажен“ поради смртта на Раиси

Њу Делхи, 20 мај 2024 (МИА) - Индискиот премиер Нарендра Моди рече дека е „длабоко тажен“ поради смр...

Хамас изразува „целосна солидарност“ со Иран

Хамас изразува „целосна солидарност“ со Иран

Техеран, 20 мај 2024 (МИА) - Палестинската група Хамас соопшти дека ја споделува „болката и тагата“...

Кој беше Ебрахим Раиси

Кој беше Ебрахим Раиси

20 мај 2024  Политика   Ебрахим Раиси загина во х...

Временските услови ја отежнуваат потрагата по хеликоптерот на Раиси

Временските услови ја отежнуваат потрагата по хеликоптерот на Раиси

Техеран, 19 мај 2024 (МИА) – Потрагата по паднатиот хеликоптер со кој се патуваше иранскиот претседа...

Идентификувана точната локација на падот на хеликоптерот Раиси 

Идентификувана точната локација на падот на хеликоптерот Раиси 

Техеран, 19 мај 2024 (МИА) - Командантот на Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) во Ис...

Image

Остани поврзан