• сабота, 22 јуни 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

 22 мај 2024  Скопје - Прес-конференција на Државната изборна ком...

Свечена академија по повод  75 години од основањето на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

Свечена академија по повод 75 години од основањето на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Нема подобра инвестиција од онаа во образованието и истражувањето, оти р...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

22 мај 2024 - Меѓународен ден на биолошката разновидност Вајмар - С...

Врховниот суд одржа седница на судии, Адеми ги информира за кривичната постапка против Наке Георгиев

Врховниот суд одржа седница на судии, Адеми ги информира за кривичната постапка против Наке Георгиев

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Врховниот суд на Република Северна Македонија одржа седница на судии на...

Италијанскиот министер за одбрана итно превезен во болница

Италијанскиот министер за одбрана итно превезен во болница

Рим, 21 мај 2024 (МИА) - Италијанскиот министер за одбрана Гвидо Крозето денеска со возило на брза п...

Владата ја одржа 22 седница

Владата ја одржа 22 седница

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 22 седница, на...

Работнички го освои третото место во кошаркарската лига

Работнички го освои третото место во кошаркарската лига

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Кошаркарите на Работнички вечерва остварија победа против ТФТ Моцарт со...

Русија почна со вежби за употреба на тактичко нуклеарно оружје во близина на Украина

Русија почна со вежби за употреба на тактичко нуклеарно оружје во близина на Украина

Москва, 21 мај 2024 (МИА) - Руската војска денеска соопшти дека во близина на Украина почнала вежби...

МЗТ на чекор од шампионската титула

МЗТ на чекор од шампионската титула

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Кошаркарите на МЗТ Скопје запишаа втора победа со 80-75 во финалната сер...

КФОР бара навреме да се информира за акции на косовската полиција кои може да влијаат на регионалната безбедност

КФОР бара навреме да се информира за акции на косовската полиција кои може да влијаат на регионалната безбедност

Приштина, 21 мај 2024 (МИА) – Мисијата на НАТО на Косово, КФОР, во соопштение по повод вчерашната ак...

Британска министерка: Геноцидот во Сребреница утврден правно, а не политички и не се однесува на српското општество

Британска министерка: Геноцидот во Сребреница утврден правно, а не политички и не се однесува на српското општество

Белград, 21 мај 2024 (МИА) - Британската министерка за европски прашања Нус Гани денеска во Белград...

Покетино го напушти Челси

Покетино го напушти Челси

Лондон, 21 мај 2024 (МИА) - Маурисио Покетино повеќе не е менаџер на Челси. Претходно денеска, арген...

Честитка до претседателката Давкова од Сојузот на Македонците со исламска религија

Честитка до претседателката Давкова од Сојузот на Македонците со исламска религија

Дебар, 21 мај 2024 (МИА) - Сојузот на Македонците со Исламска религија, СМИР,  упати  чест...

Вучиќ: Не очекувавме дека некои земји ќе ни забијат нож во грб

Вучиќ: Не очекувавме дека некои земји ќе ни забијат нож во грб

Белград, 21 мај 2024 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Њујорк изјави дека Срб...

Мицотакис: Ако новата власт во Скопје го оспорува Договорот околу името и ја нарекува земјата така како што сака, европскиот пат ќе остане затворен

Мицотакис: Ако новата власт во Скопје го оспорува Договорот околу името и ја нарекува земјата така како што сака, европскиот пат ќе остане затворен

Атина, 21 мај 2024 (МИА) – Сакам и овде, на неколку километри од нашата граница, да испратам порака...

Image

Остани поврзан