• вторник, 05 март 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД 5 декември 2023    Скопје...

Велч: Сенатот на САД работи на осигурување на достигнувањата од Дејтон и спречување на руското влијание во Западен Балкан 

Велч: Сенатот на САД работи на осигурување на достигнувањата од Дејтон и спречување на руското влијание во Западен Балкан 

Вашингтон, 4 декемри 2023 (МИА) - Западниот Балкан е жив пример за тоа дека дипломатијата спасува жи...

Топката со која Брајант постигна 61 поени продадена за 66.000 долари

Топката со која Брајант постигна 61 поени продадена за 66.000 долари

Њујорк, 4 декември 2023 (МИА) – Топката со која легендарниот американски кошаркар Коби Брајант пости...

Словенија донира 1,5 милиони евра за деминирање во Украина

Словенија донира 1,5 милиони евра за деминирање во Украина

Љубљана, 4 декември 2023 (МИА) - Словенечката министерка за надворешни работи Тања Фајон, денеска во...

Трајанов: Институциите да дејствуваат без страв против криминалот, рекетот, нарко - бизнисот, насилството

Трајанов: Институциите да дејствуваат без страв против криминалот, рекетот, нарко - бизнисот, насилството

Скопје, 4 декември 2023 (МИА) – Пратеникот Павле Трајанов и претседател на Демократскиот сојуз, не с...

Николовски: Задоволни сме од исходот на лидерската средба и од измените на Изборниот законик

Николовски: Задоволни сме од исходот на лидерската средба и од измените на Изборниот законик

Скопје, 4 декември 2023 (МИА) - Ние сме апсолутно задоволни од исходот на лидерската средба, воедно...

Определен 48-часовен притвор за таткото на Вања Ѓорчевска

Определен 48-часовен притвор за таткото на Вања Ѓорчевска

Скопје, 4 декември 2023 (МИА) -Скопскиот Кривичен суд го прифати предлогот на Основното јавно обвини...

Тер Штеген неизвесен за ЕУРО2024

Тер Штеген неизвесен за ЕУРО2024

Барселона, 4 декември 2023 (МИА) – Настапот на Европското фудбалско првенство кое идната година ќе с...

Украина соопшти дека нападнала нафтена постројка во градот Луганск, окупиран од Русија

Украина соопшти дека нападнала нафтена постројка во градот Луганск, окупиран од Русија

Киев, 4 декември 2023 (МИА) - Украинската армија денеска соопшти дека еден ден претходно нападнала н...

Умеров и Столтенберг разговараа за воените потреби на Украина

Умеров и Столтенберг разговараа за воените потреби на Украина

Брисел, 4 декември 2023 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ја истакна не...

Бразилскиот претседател не ја исклучува можноста да го уапси Путин доколку допатува на Самитот Г20 во Рио де Жанеиро

Бразилскиот претседател не ја исклучува можноста да го уапси Путин доколку допатува на Самитот Г20 во Рио де Жанеиро

Берлин, 4 декември 2023 (МИА) - Бразилскиот претседател денеска изјави дека не може да му даде никак...

Кривичниот суд донесе наредба за спроведување истрага против Љупчо Палевски, кој е во бегство

Кривичниот суд донесе наредба за спроведување истрага против Љупчо Палевски, кој е во бегство

Скопје, 4 декември 2023 (МИА) - Кривичниот суд во Скопје на предлог на скопското Основно јавно обвин...

„Нова левица“ е името на пратеничката група што ја формираа поранешните пратеници од грчката партија СИРИЗА

„Нова левица“ е името на пратеничката група што ја формираа поранешните пратеници од грчката партија СИРИЗА

Атина, 4 декември 2023 (МИА) – „Нова левица“ (Неа Аристера) е името на новата пратеничката група што...

Претседателот Пендаровски се потпиша во книгата на жалост во ООУ „Ј.Х.-Песталоци“

Претседателот Пендаровски се потпиша во книгата на жалост во ООУ „Ј.Х.-Песталоци“

Скопје, 4 декември 2023 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски вечерва се запиша во книгата на жало...

Турската разузнавачка служба: Ќе има сериозни последици ако Израел ги гони членовите на Хамас ширум светот

Турската разузнавачка служба: Ќе има сериозни последици ако Израел ги гони членовите на Хамас ширум светот

Анкара, 4 декември 2023 (МИА) - Турција го предупреди Израел дека ќе има „сериозни последици“ доколк...

Image

Остани поврзан