• вторник, 16 април 2024

Тер Штеген неизвесен за ЕУРО2024

Тер Штеген неизвесен за ЕУРО2024

Барселона, 4 декември 2023 (МИА) – Настапот на Европското фудбалско првенство кое идната година ќе се одржи во Германија е неизвесен поради повреда за 31-годишниот голман на Барселона и на германската репрезентација Марк – Андре тер Штеген.

Тер Штеген во моментов е надвор од теренот и не бранеше на пријателските натпревари на Германија против Турција и Австрија, а не беше ниту на голот на Барселона на последните три натпревари.

Причина е повредата на грбот, а како што наведуваат денеска шпанските медиуми, многу е веројатно дела проблемите на квалитетен начин можат да се решат само со оперативен зафат.

Барселона, германската репрезентација и самиот Тер Штеген официјално не потврдија заминување на операција, но доколку тоа се случи искусниот голман веројатно ќе го пропушти ЕУРО 2024.

Домаќинот Германија е во групата А и ќе игра против Швајцарија, Шкотска и Унгарија. ег/ссм/

ФОТО: Икс

Остани поврзан