• сабота, 02 март 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

29 ноември 2023  Скопје - Паралелна конференција за граѓанското општес...

Костадиновска – Стојчевска: ДПМНЕ сака да предизвика криза, нема да дозволиме

Костадиновска – Стојчевска: ДПМНЕ сака да предизвика криза, нема да дозволиме

Скопје, 28 ноември 2023 - Посакувано сценарио на ДПМНЕ е да има криза, како што видовме во...

Новоизбраниот претседател на Аргентина Хавиер Милеи се среќава со претставници на администрацијата на Бајден

Новоизбраниот претседател на Аргентина Хавиер Милеи се среќава со претставници на администрацијата на Бајден

Вашингтон, 28 ноември 2023 (МИА) - Новоизбраниот претседател на Аргентина Хавиер Милеи денеска во Ва...

Четворица загинати во несреќа во полски рудник

Четворица загинати во несреќа во полски рудник

Варшава, 28 ноември 2023 (МИА) – Четири лица загинаа во рудникот Собиески во Јаворжно во јужна Полск...

Одлука за прекин на издржувањето казна затвор за Бојан Јовановски

Одлука за прекин на издржувањето казна затвор за Бојан Јовановски

Скопје,  28 ноември 2023 (МИА) - Основниот кривичен суд Скопје дон...

Бесими: Не размислувам за премиер на техничката Влада, во ДУИ има доста кадровски решенија кои може да го направат тоа

Бесими: Не размислувам за премиер на техничката Влада, во ДУИ има доста кадровски решенија кои може да го направат тоа

Скопје, 28 ноември 2023 (МИА) - Министерот за финансии и член на високото раководство на Демократска...

На петтиот ден од примирјето, Израел ослободи 30 Палестинци, Хамас 12 заложници

На петтиот ден од примирјето, Израел ослободи 30 Палестинци, Хамас 12 заложници

Деир Ал Балах, 28 ноември 2023 (МИА) – Вечерва, на петтиот ден од привременото примирје во војната с...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

29 Ноември 2023 - Меѓународен ден на солидарност со палестинскиот народ Скоп...

Европски сојуз за промени со декларација за заеднички настап на изборите

Европски сојуз за промени со декларација за заеднички настап на изборите

Тетово, 28 ноември 2023 (МИА) - Африм Гаши, Изет Меџити и Биљал Касами...

Папата сепак не оди на конференцијата за климата КОП28 во Дубаи

Папата сепак не оди на конференцијата за климата КОП28 во Дубаи

Ватикан, 28 ноември 2023 (МИА) – Папата Франциск, по налог на лекар, го откажа патувањето во Дубаи,...

ВТА нема да казнува за настап на егзибициски турнир во Русија

ВТА нема да казнува за настап на егзибициски турнир во Русија

Лондон, 28 ноември 2023 (МИА) – Иако не го поддржува претстојниот егзибициски турнир, ВТА објави дек...

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Тел Авив, 28 ноември 2023 (МИА) – Израелскиот министер за јавна безбедност Итамар Бен Гвир денеска г...

Спасовски за МИА: Пад на обидите за илегален премин на македонските граници за 50 отсто 

Спасовски за МИА: Пад на обидите за илегален премин на македонските граници за 50 отсто 

Брисел, 28 ноември 2023 (МИА) – Обидите за илегално преминување на македонските граници оваа година...

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ е против ДУИ да има претседател на техничка влада

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ е против ДУИ да има претседател на техничка влада

28 ноември 2023  „Наше очекување е дека Владата односно владејачката коалиција ќе покаж...

Четврти пораз на Алкалоид во ракометната Лига Европа

Четврти пораз на Алкалоид во ракометната Лига Европа

Нови Сад, 28 ноември 2023 (МИА) – Ракометарите на македонскиот вицешампион Алкалоид загубија вечерва...

Image

Остани поврзан