• понеделник, 22 април 2024
Средба Блинкен - министри за надворешни на Г-7 за подршка и обнова на енергетскиот систем на Украина

Средба Блинкен - министри за надворешни на Г-7 за подршка и обнова на енергетскиот систем на Украина

Вашингтон, 21 ноември 2023 (МИА) Државниот секретар Ентони Блинкен денеска одржа средба со министрит...

Бислимоски: Блок тарифите и нивниот опсег нема да се намалат

Бислимоски: Блок тарифите и нивниот опсег нема да се намалат

Скопје, 21 ноември 2023 (МИА) – Нема да има промена на опсегот на четирите блок тарифи за електрична...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

22 ноември 2023  Скопје - Премиерот Димитар Ковачевск...

Лекари без граници: Тројца лекари загинаа во напад врз болница во северниот дел на Газа

Лекари без граници: Тројца лекари загинаа во напад врз болница во северниот дел на Газа

Газа, 21 ноември 2023 (МИА)  -  Тројца лекари, вклучително и двајца од Лекари без граници,...

Во Битола приведена скопјанка барана со шест потерници за издржување затворска казна

Во Битола приведена скопјанка барана со шест потерници за издржување затворска казна

Скопје, 21 ноември 2023 (МИА) - Полициски службеници од СВР Скопје попладнево уапсиле 44-годишна ско...

Панел дискусија за улогата и позицијата на жената во бизнис светот

Панел дискусија за улогата и позицијата на жената во бизнис светот

Скопје, 21 ноември 2023 (МИА) – Родовата еднаквост е предизвик со кој се соочуваат сите земји во све...

Петровска: Продолжуваме со поддршката за Украина, во Северна Македонија реализирана првата обука на украински војници

Петровска: Продолжуваме со поддршката за Украина, во Северна Македонија реализирана првата обука на украински војници

Скопје, 21 ноември 2023 (МИА) - Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, вечерва во Тема на ден...

САД доделуваат дополнителна помош од 4.1 милиони долари за бегалците од Нагорно Карабах

САД доделуваат дополнителна помош од 4.1 милиони долари за бегалците од Нагорно Карабах

Вашингтон, 21 ноември 2023 (МИА) САД доделуваат повеќе од четири милиони долари за 74.000 бегалци ко...

Петровска: Со оглед на однесувањето на руската надворешна политика, не гледам зошто Лавров би дошол во Скопје

Петровска: Со оглед на однесувањето на руската надворешна политика, не гледам зошто Лавров би дошол во Скопје

Скопје, 21 ноември 2023 (МИА) - Министерката Славјанка Петровска на одговор на новинарско прашање во...

Ковачевски - Спајиќ: Северна Македонија и Црна Гора засилено се подготвуваат и на дело ја покажуваат подготвеноста за членство во ЕУ

Ковачевски - Спајиќ: Северна Македонија и Црна Гора засилено се подготвуваат и на дело ја покажуваат подготвеноста за членство во ЕУ

Скопје, 21 ноември 2023 (МИА) - Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во Владата остварил средба со п...

ОХР: Дејтонскиот договор и понатаму е основа за мирна и просперитетна иднина на БиХ

ОХР: Дејтонскиот договор и понатаму е основа за мирна и просперитетна иднина на БиХ

Сараево, 21 ноември 2023 (МИА) – Канцеларијата на високиот претставник во Босна и Херцеговина (ОХР),...

СВР Велес соопшти детали за сообраќајката на магистралниот пат Градско-Прилеп

СВР Велес соопшти детали за сообраќајката на магистралниот пат Градско-Прилеп

Кавадарци, 21 ноември 2023 (МИА) - СВР Велес соопшти детали за сообраќајката кај мотел Дреново, што...

Група американски конгресмени го обвинуваат Маск дека профитира од антиизраелска пропаганда

Група американски конгресмени го обвинуваат Маск дека профитира од антиизраелска пропаганда

Вашингтон, 21 ноември 2023 (МИА) – Група од 27 американски конгресмени демократите изразија загрижен...

МОК и „Каливита Интернешнл“ договорија стратешко партнерство

МОК и „Каливита Интернешнл“ договорија стратешко партнерство

Скопје, 21 ноември 2023 (МИА) – Договор за стратешко партнерство денеска во Скопје потпишаа Македонс...

ДКСК ги отфрла наодите изнесени од директорот на Агенцијата за филм

ДКСК ги отфрла наодите изнесени од директорот на Агенцијата за филм

Скопје, 21 ноември 2023 ДКСК целосно ги отфрла наодите изнесени во јавноста од страна на Бо...

Image

Остани поврзан