• среда, 29 мај 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

29 септември 2023 Скопје - Собранието на Северна Македонија ќе ја одржи 126...

Мицковски: Нормално е да се побара оставка од Маричиќ

Мицковски: Нормално е да се побара оставка од Маричиќ

Скопје, 28 септември 2023 (МИА) - Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва ги коментираше д...

Маричиќ: Бошњаците се важен дел од македонскиот културен мозаик, заедно градиме европско и демократско општество

Маричиќ: Бошњаците се важен дел од македонскиот културен мозаик, заедно градиме европско и демократско општество

Скопје, 28 септември 2023 (МИА) - Придонесот на Бошњачката заедница во економскиот, културниот и опш...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

29 септември 2023 Валета - Десетти самит на земјите од југот на Европс...

Во Москва средба Путин - Хафтар

Во Москва средба Путин - Хафтар

Москва, 28 септември 2023 (МИА) – Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска во Москва се сретн...

САД се најголем снабдувач на Франција со гас и нафта

САД се најголем снабдувач на Франција со гас и нафта

Париз, 28 септември 2023 (МИА) - САД се најголем снабдувач на гас во Франција во 2022 година, пред Н...

САД со нови санкции кон Судан

САД со нови санкции кон Судан

Вашингтон, 28 септември 2023 (МИА) – САД воведоа санкции за две компании, од која едната е со седишт...

Изложба на шеесетина уметнички дела создадени од ученици, студенти и академски кадар од Универзитетот на ЈИЕ

Изложба на шеесетина уметнички дела создадени од ученици, студенти и академски кадар од Универзитетот на ЈИЕ

Тетово, 28 септември 2023 (МИА) – Библиотеката „Макс ван дер Штул“ при Универзитетот на Југоисточна...

Огромна експлозија во близина на Керчански мост

Огромна експлозија во близина на Керчански мост

Киев, 28 септември 2023 (МИА) – На социјалните мрежи објавена е снимка на која се гледа огромна експ...

Минск: Полски хеликоптер го наруши воздушниот простор на Белорусија, Варшава демантира

Минск: Полски хеликоптер го наруши воздушниот простор на Белорусија, Варшава демантира

Варшава, 28 септември 2023 (МИА) - Белорусија денеска соопшти дека полски хеликоптер го нарушил нејз...

ЕУ загрижена поради усвојување на нацрт-закон во РС, со кој НВО се означуваат како странски агенти

ЕУ загрижена поради усвојување на нацрт-закон во РС, со кој НВО се означуваат како странски агенти

Брисел, 29 септември 2023 (МИА) – Европската унија (ЕУ) изрази сериозна загриженост поради усвојувањ...

Петровска: Партнерството со Националната гарда на Вермонт не е само пишан документ, туку подадена рака и поддршка

Петровска: Партнерството со Националната гарда на Вермонт не е само пишан документ, туку подадена рака и поддршка

Скопје, 28 септември 2023 (МИА) – Во Министерството за одбрана вечерва беше одбележано 30- годишното...

Во Англија се повеќе апсења поврзани со фудбалот

Во Англија се повеќе апсења поврзани со фудбалот

Лондон, 28 септември 2023 (МИА) – Во Англија бројот на апсења поврзани со фудбалот го достигна рекор...

Владата на САД со известувања до вработените за неизбежната блокада, речиси 2,5 милиони службеници ќе останат без плата

Владата на САД со известувања до вработените за неизбежната блокада, речиси 2,5 милиони службеници ќе останат без плата

Вашингтон, 28 септември 2023 (МИА) - Владата на САД денеска почна да ги известува федералните службе...

Малуф избран за постојан секретар на Француската академија на науките

Малуф избран за постојан секретар на Француската академија на науките

Париз, 28 септември 2023 (МИА) – Француско-либанскиот писател Амин Малуф денеска е избран за постоја...

Image

Остани поврзан