• среда, 29 мај 2024
Во Крива Паланка се одржа Меѓународниот фестивал „Вечер на осоговски песни“

Во Крива Паланка се одржа Меѓународниот фестивал „Вечер на осоговски песни“

Крива Паланка, 5 јули 2023 (МИА) - На сцената на центарот за култура Крива Паланка вечерва одекнаа з...

МИА Најави – МКД

МИА Најави – МКД

6 јули 2023 Скопје – Седница на собраниската Комисија за финансирање и буџе...

„Гнев“ нов сингл на македонската група „Conspiracy“

„Гнев“ нов сингл на македонската група „Conspiracy“

Скопје, 5 јули 2023 (МИА) - „Гнев“ е новиот сингл на македонскиoт состав „Conspiracy“. Како...

Белата куќа со реакција по смртоносните пукотници за време на прославите за Денот на независноста

Белата куќа со реакција по смртоносните пукотници за време на прославите за Денот на независноста

Вашингтон, 5 јули 2023 (МИА) - Претседателот на САД, Џо Бајден ја одбележа годишнината од пукотницата лани во Хајленд...

Гофус: Нема напредок кон деескалација на Косово, пад во соработката со Приштина

Гофус: Нема напредок кон деескалација на Косово, пад во соработката со Приштина

Приштина, 5 јули 2023 (МИА) – Помошникот генерален секретар на НАТО, Томас Гофус денеска изјави дека...

Ердоган: Протестите на симпатизерите на ПКК ги поткопуваат напорите на Шведска за влез во НАТО

Ердоган: Протестите на симпатизерите на ПКК ги поткопуваат напорите на Шведска за влез во НАТО

Анкара, 5 јули 2023 (МИА) – Турскиот претседател Таип Ердоган изјави дека Шведска ги презела вистинските чекори во од...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

6 Јули 2023 Брисел – Средба на министрите за надворешни работи на Турција и...

Телефонски разговор Фидан-Блинкен за проширувањето на НАТО и црноморскиот коридор за жито

Телефонски разговор Фидан-Блинкен за проширувањето на НАТО и црноморскиот коридор за жито

Истанбул, 5 јули 2023 (МИА) – Турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан и американскиот држ...

Баерн почнува реконструкција на стадионот пред ЕУРО2024

Баерн почнува реконструкција на стадионот пред ЕУРО2024

Минхен, 5 јули 2023 (МИА) – Германскиот фудбалски првак Баерн Минхен соопшти денеска дека во текот н...

Една жртва и најмалку тројца повредени во руски напад во областа Херсон

Една жртва и најмалку тројца повредени во руски напад во областа Херсон

Киев, 5 јули 2023 (МИА) – Едно лице загина, а најмалку три се повредени по денешниот руски напад во областа Херсон, с...

Поради невреме наноси на дел од улиците во тетовско Теарце

Поради невреме наноси на дел од улиците во тетовско Теарце

Тетово, 5 јули 2023 (МИА) - Краткотрајното невреме со интензивен дожд, силен ветер и град го зафати...

Македонските јуниорки поразени од Данска на ЕП во кошарка

Македонските јуниорки поразени од Данска на ЕП во кошарка

Софија, 5 јули 2023 (МИА) – Македонската женска јуниорска кошаркарска репрезентација без победа го з...

Експлозија во суд во Киев: Загина лицето што го активира експлозивот

Експлозија во суд во Киев: Загина лицето што го активира експлозивот

Киев, 5 јули 2023 (МИА) – Украинската полиција соопшти дека истражува извештај за експлозија во Окружниот суд Шевченк...

Бајден разговара со премиерот на Шведска за влез на земјата во НАТО

Бајден разговара со премиерот на Шведска за влез на земјата во НАТО

Вашингтон, 5 јули 2023 (МИА) - Претседателот на САД, Џо Бајден, денеска во Белата куќа се среќава со премиерот на Шве...

Во Битола се санираат одрон, паднати дрвја и поплавени простории од обилниот дожд

Во Битола се санираат одрон, паднати дрвја и поплавени простории од обилниот дожд

Битола, 5 јули 2023 (МИА) - Општинскиот штаб за заштита и спасување презеде итни мерки за санирање на штетити предизв...

Image

Остани поврзан