• вторник, 16 јули 2024
Подољак: Украина нема да ги прифати условите на Путин за почеток на мировните преговори

Подољак: Украина нема да ги прифати условите на Путин за почеток на мировните преговори

Киев, 14 јуни 2024 (МИА) - Украина нема да ги прифати условите за почеток на преговорите за прекин н...

Подољак:  Новата руска Влада е создадена да ги крене воените капацитети

Подољак: Новата руска Влада е создадена да ги крене воените капацитети

Киев, 13 мај 2024 (МИА) - Новите министри во руската влада покажуваат дека Москва се обидува да ги з...

Подољак: Да се усвои единствена одлука за враќање на воено способни мажи во Украина

Подољак: Да се усвои единствена одлука за враќање на воено способни мажи во Украина

Киев, 3 мај 2024 (МИА) - Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак денеска изјави дека е...

Подољак: Украина не е вмешана во нападот кај Москва

Подољак: Украина не е вмешана во нападот кај Москва

Киев, 22 март 2024 (МИА) – Советникот на шефот на кабинетот на претседателот на Украина, Володимир З...

Подољак: Тампон зоната во Украина што ја спомена Путин е јасен знак за ескалација на војната

Подољак: Тампон зоната во Украина што ја спомена Путин е јасен знак за ескалација на војната

Киев, 18 март 2024 (МИА) - Изјавената желба на реизбраниот руски претседател Владимир Путин да созда...

Подољак: На Украина и треба повеќе оружје поради должината на фронтот

Подољак: На Украина и треба повеќе оружје поради должината на фронтот

Киев, 20 јануари 2024 (МИА) - Советникот на украинскиот претседател, Михаило Подољак, бара од сојузн...

Подољак: Украина нема да го поддржи „ублажувањето на санкциите против Москва“

Подољак: Украина нема да го поддржи „ублажувањето на санкциите против Москва“

Киев, 5 септември 2023 (МИА) - Високиот украински функционер Михаило Подољак го отфрли предлогот на...

Подољак: Прекин на огнот ќе значи победа на Русија и личен триумф на Путин

Подољак: Прекин на огнот ќе значи победа на Русија и личен триумф на Путин

Киев, 7 август 2023 (МИА) – Советникот на украинскиот претседател, Михајло Подољак, денеска изјави д...

Подољак: Нашата контраофанзива ќе биде долга и тешка, не сме подготвени на компромис со Москва

Подољак: Нашата контраофанзива ќе биде долга и тешка, не сме подготвени на компромис со Москва

Киев, 19 јули 2023 (МИА) - Украина очекува нејзината контраофанзива да биде „долга и тешка“ поради п...

Подољак: Во Русија допрва почнува

Подољак: Во Русија допрва почнува

Киев, 24 јуни 2023 (МИА) - Советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Михајло Подољак...

Подољак: Русија планира терористички напад, сака „сива зона без население“

Подољак: Русија планира терористички напад, сака „сива зона без население“

Киев, 22 јуни 2023 (МИА) – Еден од главните советници на украинскиот претседател, Михајло Подољак на...

Кремљ за драмата во Белгород:  Украина го свртува вниманието од губењето на Бахмут

Кремљ за драмата во Белгород: Украина го свртува вниманието од губењето на Бахмут

Москва, 22 мај 2023 (МИА) - Обидот на украинската диверзантска група да влезе во регионот на Белгоро...

Подољак: Украина нема никаква врска со нападот со дронови врз Кремљ

Подољак: Украина нема никаква врска со нападот со дронови врз Кремљ

Киев, 3 мај 2023 (МИА) - Украина „нема никаква врска“ со нападот со дронови врз Кремљ, за кој Москва...

Подољак: Москва се обидува да испровоцира предвремена украинска контраофанзива

Подољак: Москва се обидува да испровоцира предвремена украинска контраофанзива

Киев, 2 мај 2023 (МИА) – Според Владата во Киев, Москва ја променила тактиката во војната со Украина...

Подољак: Русија мора да се повлече од Украина пред почетокот на мировните преговори

Подољак: Русија мора да се повлече од Украина пред почетокот на мировните преговори

Киев, 17 февруари 2023 (МИА) - Висок украински функционер денес...

Image

Остани поврзан