• петок, 19 јули 2024
Германија ги декласираше Шкотите на отворањето на Европското првенство

Германија ги декласираше Шкотите на отворањето на Европското првенство

Минхен, 14 јуни 2024 (МИА) - Германија ја победи Шкотска со 5:1 на првиот натпревар на ЕП 2024 на „А...

МИА Најави - Свет

МИА Најави - Свет

15 јуни 2024  Биргенсток, Швајцарија - Почнува дводневната мировна кон...

Судот во Париз ја поништи одлуката на француските републиканци за протерување на нивниот лидер Ерик Сиоти

Судот во Париз ја поништи одлуката на француските републиканци за протерување на нивниот лидер Ерик Сиоти

Париз, 14 јуни 2024 (МИА) - Судот во Париз денеска донесе одлука да ја поништи претходно објавената...

Германија - Шкотска 3:0, островјаните останаа со фудбалер помалку

Германија - Шкотска 3:0, островјаните останаа со фудбалер помалку

Минхен, 14 јуни 2024 (МИА) - Екипите на Германија и Шкотска играат со резултат 3:0 на „Алијанц Арена...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

15 јуни 2024  Скопје

Остин: Преголем е бројот на жртви во Појасот Газа

Остин: Преголем е бројот на жртви во Појасот Газа

Вашингтон, 14 јуни 2024 (МИА) - Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин го повика Израел да сто...

Амбасадорите на ЕУ се договорија за преговарачки рамки за Украина и Молдавија

Амбасадорите на ЕУ се договорија за преговарачки рамки за Украина и Молдавија

Брисел, 14 јуни 2024 (МИА) - Амбасадорите на ЕУ начелно се договорија за преговарачките рамки за при...

Путин: Во Украина се борат речиси 700.000 руски војници

Путин: Во Украина се борат речиси 700.000 руски војници

Москва, 14 јуни 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска на телевизија изјави дека ре...

Лидерите на Г7 ветија дека ќе продолжат да обезбедуваат воена и финансиска помош за Украина

Лидерите на Г7 ветија дека ќе продолжат да обезбедуваат воена и финансиска помош за Украина

Бари, 14 јуни 2024 (МИА) - Лидерите на земјите од Г7 ветија дека ќе продолжат со воена, финансиска и...

Вирц го постигна првиот гол на ЕП 2024

Вирц го постигна првиот гол на ЕП 2024

Минхен, 14 јуни 2024 (МИА) - Германија и Шкотска играат со резултат 2:0 на „Алијанц арената“ во Минх...

Земјотрес со јачина од 2,4 степени по Рихтер во подрачјето Штип - Радовиш

Земјотрес со јачина од 2,4 степени по Рихтер во подрачјето Штип - Радовиш

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Земјотрес со локална магнитуда од 2,4 степени по Рихтер е регистриран в...

Песков: Предлогот на Путин не е ултиматум туку мировна иницијатива

Песков: Предлогот на Путин не е ултиматум туку мировна иницијатива

Москва, 14 јуни 2024 (МИА) - Предлогот на рускиот претседател Владимир Путин за почеток на мировни п...

Арапите го прават Ван Дaјк најплатен дефанзивец во светот

Арапите го прават Ван Дaјк најплатен дефанзивец во светот

Ријад, 14 јуни 2024 (МИА) - Тимот од Саудиска Арабија, Ал-Наср се насочи кон потпишување на дефанзив...

Игор Филков за правда и Горан Минчев за јавна администрација – кандидати на ЗНАМ за министри во новата влада

Игор Филков за правда и Горан Минчев за јавна администрација – кандидати на ЗНАМ за министри во новата влада

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Игор Филков е кандидат на Движењето ЗНАМ -...

Г7 го повикува Израел да ги почитува човековите права во Газа, да се воздржи во Рафа

Г7 го повикува Израел да ги почитува човековите права во Газа, да се воздржи во Рафа

Бари, 14 јуни 2024 (МИА) - Лидерите на седумте водечки светски индустријализирани демократии го пови...

Image

Остани поврзан