• недела, 14 јули 2024
Министерството за внатрешни работи на Грција и европратеничка парично казнети за проток на лични податоци на Грците од дијаспората

Министерството за внатрешни работи на Грција и европратеничка парично казнети за проток на лични податоци на Грците од дијаспората

Атина, 28 мај 2024 (МИА) – За случајот со масовните мејлови со предизборен материјал што Грците кои...

На интернет објавени лични податоци на над 300 мексикански новинари

На интернет објавени лични податоци на над 300 мексикански новинари

Мексико Сити, 27 јануари 2024 (МИА) - Експерт за кибер безбедност изјави дека податоците на повеќе о...

Финансиските друштва предупредуваат: Најчестите злоупотреби се од блиски луѓе, внимавајте кому давате пинови, лозинки, картички и трансакциски сметки

Финансиските друштва предупредуваат: Најчестите злоупотреби се од блиски луѓе, внимавајте кому давате пинови, лозинки, картички и трансакциски сметки

Скопје, 24 октомври 2023 (МИА) - Ажурирајте ги навреме личните податоци и пазете каде ги споделувате...

Апел од МВР: Појава на фишинг напади – обид за измама со цел неовластено прибавување на лични податоци од граѓаните

Апел од МВР: Појава на фишинг напади – обид за измама со цел неовластено прибавување на лични податоци од граѓаните

Скопје, 13 октомври 2023 (МИА) - Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Би...

Во Битола зачестени измами со злоупотреба на лични податоци

Во Битола зачестени измами со злоупотреба на лични податоци

Битола, 14 јули 2023 (МИА) - СВР-Битола информира дека евидентирани се зачестени пријави од граѓани...

Испратени СМС-пораки со лажен линк на УЈП, Управата апелира да не се отвораат

Испратени СМС-пораки со лажен линк на УЈП, Управата апелира да не се отвораат

Скопје, 13 февруари 2023 (МИА) - Управата за јавни приходи (УЈП)...

Европски ден за заштита на личните податоци

Европски ден за заштита на личните податоци

Скопје, 28 јануари 2023 (МИА) - Во земјава денеска се одблежува 28 Јануари, Европскиот ден за заштит...

Бајден потпиша уредба за пренос на лични податоци од ЕУ во САД

Бајден потпиша уредба за пренос на лични податоци од ЕУ во САД

Вашингтон, 7 октомври 2022 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска потпиша извршна уредба ш...

Mеморандум за соработка меѓу Македонската банкарска асоцијација и Агенцијата за заштита на личните податоци

Mеморандум за соработка меѓу Македонската банкарска асоцијација и Агенцијата за заштита на личните податоци

Скопје, 15 јуни 2022 (МИА) - Македонската банкарска асоцијаци...

Твитер се согласил да плати 150 милиони долари поради проблем со заштита на личните податоци

Твитер се согласил да плати 150 милиони долари поради проблем со заштита на личните податоци

Сан Франциско, 26 мај 2022 (МИА) - Твитер се согласил да плати казна од 150 милиони долари, да реши туж...

Личните податоци постојана мета на безброј опасности во дигиталниот свет

Личните податоци постојана мета на безброј опасности во дигиталниот свет

Скопје, 5 септември 2021 (МИА) -  Живеемe во таканаречена дигитална ера во која со помош на дигиталниот...

Граѓаните да внимаваат на личните податоци при онлајн купувањето

Граѓаните да внимаваат на личните податоци при онлајн купувањето

Скопје, 22 декември 2020 (МИА) – Потрошувачите се соочуваат со проблеми при онлајн купувањето од нереги...

Во Индонезија украдени лични податоци на 230.000 луѓе, кои се тестирале на Ковид-19

Во Индонезија украдени лични податоци на 230.000 луѓе, кои се тестирале на Ковид-19

Џакарта, 22 јуни 2020 (МИА) - Властите во Индонезија покренаа истрага поради евентуална кражба на лични...

Повеќе од 100 милиони евра казни за кршење на прописите за заштита на личните податоци

Повеќе од 100 милиони евра казни за кршење на прописите за заштита на личните податоци

Брисел, 20 јануари 2020 (МИА) – Европските регулатори од средината на 2018 година изрекле парични казни...

Image

Остани поврзан