• вторник, 23 јули 2024
Кирби укажа дека стратешките цели на Путин во војната против Украина не успеале

Кирби укажа дека стратешките цели на Путин во војната против Украина не успеале

Вашингтон, 14 јули 2023 (МИА) - Џон Кирби, координатор по стратешки комуникации на Советот за национална безбедност п...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

15 јули 2023 Крушево - Меѓународниот настан за вмрежување „Пронаоѓање и под...

МИА Најави - Свет

МИА Најави - Свет

15 јули 2023  Брисел - Средба на лидерите на Ерменија и Азербејџан во...

Бајден за претседателската кампања собра 72 милиони долари

Бајден за претседателската кампања собра 72 милиони долари

Вашингтон, 14 јули 2023 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден и Демократскиот национален комит...

Почнува седумнаесеттиот меморијален турнир „Љубомир Рајчевски Рајче“

Почнува седумнаесеттиот меморијален турнир „Љубомир Рајчевски Рајче“

Скопје, 14 јули 2023 (МИА) - Седумнаесеттиот Меморијалем турнир „Љубомир Рајчевски Рајче“ започнува...

Бомгартнер: Постои моментум кој треба да се искористи, овде и сега, за европската иднина на Северна Македонија

Бомгартнер: Постои моментум кој треба да се искористи, овде и сега, за европската иднина на Северна Македонија

Скопје, 14 јули 2023 (МИА) - Повторно денес во Собранието треба да биде доставен предлог-закон кој с...

Судански групи за човекови права: РСФ затворија повеќе од 5.000 луѓе во нехумани услови

Судански групи за човекови права: РСФ затворија повеќе од 5.000 луѓе во нехумани услови

Картум, 14 јули 2023 (МИА) - Суданските групи за човекови права имаат докази дека Суданските паравое...

Рама за Ахметај: Тоа досие има доволно сомнежи, јас нема да толерирам никого

Рама за Ахметај: Тоа досие има доволно сомнежи, јас нема да толерирам никого

Тирана, 14 јули 2023 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама вечерва се обрати до јавноста околу денешно...

На тенискиот турнир во Дебар најдобар Емин Врзиволи

На тенискиот турнир во Дебар најдобар Емин Врзиволи

Дебар, 14 јули 2023 (МИА) – Во Дебар заврши годинешниот тениски турнир, со чие одржување беше означе...

У20: Македонските кошаркари ја совладаа В. Британија за место во полуфиналето на ЕП во Скопје

У20: Македонските кошаркари ја совладаа В. Британија за место во полуфиналето на ЕП во Скопје

Скопје, 14 јули 2023 (МИА) -  Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години избори пласм...

Бајден го укина студентскиот долг за повеќе од 800.000 Американци

Бајден го укина студентскиот долг за повеќе од 800.000 Американци

Вашингтон, 14 јули 2023 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе укине сту...

Битиќи: Разбирлив е притисокот кон судството и обвинителство, мора да се постапува и да се испорачаат резултати

Битиќи: Разбирлив е притисокот кон судството и обвинителство, мора да се постапува и да се испорачаат резултати

Скопје, 14 јули 2023 Потпретседателот на СДСМ Фатмир Битиќи во интервју за Канал 5 телевизиј...

Спасовски: Националниот фронт за борба против корупција не е нова институција туку механизам за јакнење на системот

Спасовски: Националниот фронт за борба против корупција не е нова институција туку механизам за јакнење на системот

Скопје, 14 јули 2023 (МИА) - Националниот фронт за борба против корупција, не значи формирање нова и...

За мерката за пелетите ако предложат пратениците мислам дека Владата нема да биде против одложена примена

За мерката за пелетите ако предложат пратениците мислам дека Владата нема да биде против одложена примена

Скопје, 14 јули 2023 (МИА) -  Вицепремиерот за европски прашања фатмир Битиќи вели дека може да има отстапувања...

Соработник на руската Федерална служба за безбедност екстрадиран од Естонија во САД 

Соработник на руската Федерална служба за безбедност екстрадиран од Естонија во САД 

Вашингтон, 14 јули 2023 (МИА) - Соработник на руската Федерална служба за безбедност е екстрадиран о...

Image

Остани поврзан