• вторник, 16 јули 2024
Најстарото вино на светот пронајдено во римска гробница во Шпанија

Најстарото вино на светот пронајдено во римска гробница во Шпанија

Кордоба, 19 јyни 2024 (МИА) - Најстарото вино на светот е пронајдено во староримска гробница во јужн...

Во Музеј на вино Кавадарци уметници творат на тема вински артефакти 

Во Музеј на вино Кавадарци уметници творат на тема вински артефакти 

Кавадарци, 18 мај 2024 (МИА) - Во Музеј на вино Кавадарци уметници твор...

Наградени вина од сортата „Станушина“

Наградени вина од сортата „Станушина“

Кавадарци, 13 мај 2024 (МИА) - Наградени се неколку вина од винската со...

Ден на „Станушина

Ден на „Станушина" во Кавадарци  

Кавадарци, 11 мај 2024 (МИА) - Ден на „Станушина" се реализира денеска во Кавадарци, во организација...

МЗШВ: Собранието го донесе новиот закон за вино, лозарите добиваат гарантирана откупна цена на винското грозје

МЗШВ: Собранието го донесе новиот закон за вино, лозарите добиваат гарантирана откупна цена на винското грозје

Скопје, 28 март 2024 (МИА) - Собранието на денешната седница, со 64 гласа „за“ го донесе новиот Зако...

Кина официјално ги укина царините за австралиското вино

Кина официјално ги укина царините за австралиското вино

Пекинг, 28 март 2024 (МИА) - Кинеското Министерство за трговија денеска соопшти дека ги укина тарифи...

Трипуновски: 8,2 милиони евра помал девизен прилив и 3,9 милиони литри помалку извезено вино во 2023 година

Трипуновски: 8,2 милиони евра помал девизен прилив и 3,9 милиони литри помалку извезено вино во 2023 година

Скопје, 22 март 2024 Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопан...

Конференција за вино: Немаме визија каде одиме, не може во 21. век да го продаваме тоа што сме го продавале во 80-тите години

Конференција за вино: Немаме визија каде одиме, не може во 21. век да го продаваме тоа што сме го продавале во 80-тите години

Скопје, 20 февруари 2024 (МИА) - Во винската индустрија денес не може да се импровизира. Да, имаме п...

Регионална конференција за вино

Регионална конференција за вино

Скопје, 20 февруари 2024 (МИА) - Во организација на Здружението „Вина од Македонија“ и Германското д...

Треил трка за вино и љубов во Долни Дисан

Треил трка за вино и љубов во Долни Дисан

Скопје, 17 февруари 2024 (МИА) - На плоштадот во Долни Дисан, Неготино, денеска ќе се одржи втората...

Богоев: Олеснување на трговијата e наш клучен приоритет, извоз на 53 милиони литри вино минатата година

Богоев: Олеснување на трговијата e наш клучен приоритет, извоз на 53 милиони литри вино минатата година

Скопје, 14 февруари 2024 (МИА) - Во 2023 година имало извоз на 53 милиони литри вино од државата. Ви...

Костадиновска-Стојчевска: Ние сме синоним за квалитетно вино, а нашите винарии се вистински амбасадори

Костадиновска-Стојчевска: Ние сме синоним за квалитетно вино, а нашите винарии се вистински амбасадори

Скопје, 14 февруари 2024 Честитајќи им го Свети Трифун, празникот на лозарите и производител...

Бред Пит добил закани од деловниот соперник од Русија

Бред Пит добил закани од деловниот соперник од Русија

Лос Анџелес, 14 февруари 2024 (МИА) - Бред Пит подолго време води правна битка против рускиот тајкун...

Вино и љубов во чест на Свети Трифун и Свети Валентин

Вино и љубов во чест на Свети Трифун и Свети Валентин

Скопје, 14 февруари 2024 (МИА) - Православните верници денеска го слават Свети Трифун - заштитникот...

Неготино избира најдобри вина и ракии во чест на празникот на лозарите и винарите ,,Свети Трифун

Неготино избира најдобри вина и ракии во чест на празникот на лозарите и винарите ,,Свети Трифун"

Неготино, 26 јануари 2024 (МИА) - Неготино избира најдобри вина и ракии произведени од индивидуални...

Image

Остани поврзан