• петок, 19 јули 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

24 јануари 2024 Скопје - Претседателот на Собранието Талат Џафери, ќе одржи...

Лос Анџелес Тајмс отпушта најмалку 115 луѓе

Лос Анџелес Тајмс отпушта најмалку 115 луѓе

Лос Анџелес, 23 јануари 2024 (МИА) – Лос Анџелес Тајмс денеска објави дека отпушта најмалку 115 луѓе...

Костадиновска-Стојчевска: Ја остваривме визијата, имаме Национален џез оркестар

Костадиновска-Стојчевска: Ја остваривме визијата, имаме Национален џез оркестар

23 јануари 2024   Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска пред поч...

Бауер за РТЦГ: Реална е опасноста Русија да нападне членка на НАТО

Бауер за РТЦГ: Реална е опасноста Русија да нападне членка на НАТО

Подгорица, 23 јануари 2024 (МИА) – Претседателот на Воениот комитет на НАТО, Роб Бауер денеска изјав...

Мароко во 2023 запрело 75.184 мигранти кои се упатиле кон Европа

Мароко во 2023 запрело 75.184 мигранти кои се упатиле кон Европа

Рабат, 23 јануари 2024 (МИА) – Мароко запрело 75.184 илегални мигранти кои имале намера да заминат в...

Холандскиот парламент го одобри контроверзниот закон за баратели на азил

Холандскиот парламент го одобри контроверзниот закон за баратели на азил

Амстердам, 23 јануари 2024 (МИА) – Законот за поправедна распределба на барателите на азил во Холанд...

Демократите од Њу Хемпшир одржуваат примарни избори – без главниот кандидат, претседателот Џо Бајден

Демократите од Њу Хемпшир одржуваат примарни избори – без главниот кандидат, претседателот Џо Бајден

Вашингтон, 23 јануари 2023 (МИА) - Во Њу Хемпшир се одржуваат првите примарни избори во земјата на к...

Турскиот парламент го одобри приемот на Шведска во НАТО

Турскиот парламент го одобри приемот на Шведска во НАТО

Анкара, 23 јануари 2024 (МИА) – Турскиот парламент го одобри предлог-законот за протоколот за приста...

Стојаноска: ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи имиња за техничка влада, но нема да гласа за премиер

Стојаноска: ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи имиња за техничка влада, но нема да гласа за премиер

Скопје, 23 јануари 2024  Вечерва пратеничката Дафина Стојаноска во емисијата „24 Отворе...

МИА Најави – свет

МИА Најави – свет

24 Јануари 2024 Меѓународен ден на образованието Брисел – Европскат...

Сити го позајми Калвин Филипс на Вест Хем

Сити го позајми Калвин Филипс на Вест Хем

Лондон, 23 јануари 2024 (МИА) – Фудбалерот на актуелниот англиски шампион Манчестер сити, Калвин Фил...

Сунак: Хутите мора да престанат со „незаконските и неприфатливи напади“

Сунак: Хутите мора да престанат со „незаконските и неприфатливи напади“

Лондон, 23 јануари 2024 (МИА) – Британскиот премиер Риши Сунак изјави дека Велика Британија нема да...

Гутереш: Отфрлањето на решението за две држави од страна на Израел е неприфатливо

Гутереш: Отфрлањето на решението за две држави од страна на Израел е неприфатливо

Њујорк, 23 јануари 2024 (МИА) – Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска и...

Стабилна е состојбата со сезонскиот грип, пикот се очекува на крајот на февруари

Стабилна е состојбата со сезонскиот грип, пикот се очекува на крајот на февруари

Скопје, 23 јануари 2024 (МИА) – Прилично е стабилна состојбата и е очек...

Надал на списокот учесници на турнирот во Доха

Надал на списокот учесници на турнирот во Доха

Доха, 23 јануари 2024 (МИА) – Шпанскиот тенисер Рафаел Надал би можел да се врати на теренот во февр...

Image

Остани поврзан