• сабота, 02 март 2024
САД задржале петмина вооружени лица кои се обиделе да го киднапираат танкерот Central Park

САД задржале петмина вооружени лица кои се обиделе да го киднапираат танкерот Central Park

Вашингтон, 27 ноември 2023 (МИА) - Американските сили задржале пет вооружени лица, најверојатно Сомалијци, кои недале...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

28 ноември 2023  Скопје - Седница на собраниската Комисија за здравств...

Меѓу последните ослободени заложници од Хамас има француски, германски и аргентински државјани

Меѓу последните ослободени заложници од Хамас има француски, германски и аргентински државјани

Газа, 27 ноември 2023 (МИА) – Меѓу 11-те израелски заложници кои Хамас ги ослободи вечерва од Газа и...

Финската влада е подготвена да го затвори последниот граничен премин со Русија

Финската влада е подготвена да го затвори последниот граничен премин со Русија

Хелсинки, 27 ноември 2023 (МИА) – Финските власти се подготвени, доколку е потребно, да го затворат...

Украина ја менува праксата за регрутирање со цел подобро да ги искористи капацитетите

Украина ја менува праксата за регрутирање со цел подобро да ги искористи капацитетите

Киев, 27 ноември 2023 (МИА) – Украинската влада најави промена во праксата за регрутирање со цел под...

Георгиев: Ако Оценската мисија заклучи дека Судскиот совет треба да биде распуштен, ќе ја почитуваме одлуката

Георгиев: Ако Оценската мисија заклучи дека Судскиот совет треба да биде распуштен, ќе ја почитуваме одлуката

Скопје, 27 ноември 2023 (МИА) - Претседателот на Судскиот совет Сашко Георгиев вели дека доколку Оце...

Челзи нуди 120 милиони евра за Осимен

Челзи нуди 120 милиони евра за Осимен

Лондон, 27 ноември 2023 (МИА) – Премиерлигашот Челзи е подготвен на крајот на сезоната да му понуди...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

28 Ноември 2023  Брисел – Почнува дводневна средба на шефовите на дипл...

Костадиновска-Стојчевска: Со законските измени, пари од игрите на среќа ќе се наменат за стручен кадар во културата

Костадиновска-Стојчевска: Со законските измени, пари од игрите на среќа ќе се наменат за стручен кадар во културата

Скопје, 27 ноември 2023 (МИА) – Законот за употребата на македонски јазик и измените на Законот за и...

Хагари: Почна четвртото ослободување на заложниците, продолжувањето на примирјето се уште не е конечно

Хагари: Почна четвртото ослободување на заложниците, продолжувањето на примирјето се уште не е конечно

Тел Авив, 27 ноември 2023 (МИА) – Портпаролот на израелските одбранбени сили-ИДФ, контраадмирал Дани...

Бислимоски: РКЕ во наредните пет години ќе ги контролира пресметките за цената на струјата што ќе ги прави Универзалниот снабдувач

Бислимоски: РКЕ во наредните пет години ќе ги контролира пресметките за цената на струјата што ќе ги прави Универзалниот снабдувач

Скопје, 27 ноември 2023 (МИА) – Согласно последните измени на Законот за енергетика, универзалниот с...

О’Брајан: Блинкен во Скопје со колегите од ОБСЕ ќе дискутира за поддршката за Украина

О’Брајан: Блинкен во Скопје со колегите од ОБСЕ ќе дискутира за поддршката за Украина

Вашингтон, 27 ноември 2023 (МИА) - На министерскиот самит на ОБСЕ што на 29 и 30 ноември се одржува...

Сунак ја откажал утрешната средба со Мицотакис во Лондон

Сунак ја откажал утрешната средба со Мицотакис во Лондон

Атина, 27 ноември 2023 (МИА) – Британскиот премиер Риши Сунак ја откажал утрешната средба во Лондон...

Извлечени квалификациските групи за олимпискиот кошаркарски турнир

Извлечени квалификациските групи за олимпискиот кошаркарски турнир

Меи, 27 ноември 2023 (МИА) – Со жрепка во седиштето на ФИБА во швајцарскиот град Меи вечерва е одред...

САД: Хамас се обврза да ослободи уште 20 лица во текот на два дена

САД: Хамас се обврза да ослободи уште 20 лица во текот на два дена

Вашингтон, 27 ноември 2023 (МИА) – САД потврдија дека Израел и Газа се согласиле да го продолжат дог...

Image

Остани поврзан