• понеделник, 04 март 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД 10 ноември...

Лукаревска: Извештајот на ЕК има критики за кочење на Собранието, реформските процеси треба да продолжат

Лукаревска: Извештајот на ЕК има критики за кочење на Собранието, реформските процеси треба да продолжат

Скопје, 9 ноември 2023 Заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска во емисијата „Клик пл...

Ивановска: Власта не ги гледа реално оценките 

Ивановска: Власта не ги гледа реално оценките 

Скопје, 9 ноември 2023 (МИА) - Претседателката на Државната комисија за спречување на корупција Билј...

Санкционирани 77 возачи за брзо возење во Битола

Санкционирани 77 возачи за брзо возење во Битола

Скопје, 9 ноември 2023 (МИА) - Во текот на денешниот ден во периодот од 15 до 20 часот во Битола бил...

Португалскиот претседател најави предвремени избори во март

Португалскиот претседател најави предвремени избори во март

Лисабон, 9 ноември 2023 (МИА) - Португалскиот претседател Марсело Ребело де Соуса изјави дека Португ...

ЗНАМ одржа основачко собрание, за претседател избран Максим Димитриевски

ЗНАМ одржа основачко собрание, за претседател избран Максим Димитриевски

Скопје, 9 ноември 2023 (МИА) - Политичката партија Движење ЗНАМ - За Наша Македонија денеска во Кума...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

10 ноември 2023    Париз - Почнува дводневниот Форум за м...

Пукано во две еврејски училишта во Канада, нема повредени

Пукано во две еврејски училишта во Канада, нема повредени

Монтреал, 9 ноември 2023 (МИА) - Синоќа беше отворен оган во две верски еврејски училишта во Монтреа...

Истрага за убиство при семејно насилство во Скопје

Истрага за убиство при семејно насилство во Скопје

Скопје, 9 ноември 2023 (МИА) - Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредб...

Валверде останува во Реал до 2029

Валверде останува во Реал до 2029

Мадрид, 9 ноември 2023 (МИА) – Уругвајскиот играч за врска Федерико Валверде (25) го продолжи денеск...

Летонија ги легализираше истополовите партнерства

Летонија ги легализираше истополовите партнерства

Рига, 9 ноември 2023 (МИА) - Летонскиот парламент денеска усвои одлука со која им се дозволува на ис...

Детскиот хор „Лале“ одржа концерт на детска хорска музика

Детскиот хор „Лале“ одржа концерт на детска хорска музика

Тетово, 9 ноември 2023 (МИА) - Градскиот детски хор „Лале“ под диригентска палка на проф. д-р Ивица...

Колумбиските герилци го ослободија таткото на Дијаз

Колумбиските герилци го ослободија таткото на Дијаз

Богота, 9 ноември 2023 (МИА) – Таткото на фудбалерот на Ливерпул, Рубен Дијаз, е ослободен по 13-дне...

Двојно зголемен наградниот фонд во женскиот ФА куп

Двојно зголемен наградниот фонд во женскиот ФА куп

Лондон, 9 ноември 2023 (МИА) – Наградниот фонд во англискиот ФА куп во женска конкуренција е двојно...

Робот уби работник откако го помешал со гајба за зеленчук

Робот уби работник откако го помешал со гајба за зеленчук

Сеул, 9 ноември 2023 (МИА) - Индустриски робот во јужнокорејска фабрика предизвикал смрт на вработен...

Image

Остани поврзан