• четврток, 20 јуни 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

27 октомври 2023  Скопје - Со Втората сесија посветена на правда, на к...

Петровска: Не постои реална закана за безбедноста на државата

Петровска: Не постои реална закана за безбедноста на државата

Скопје, 26 октомври 2023 (МИА) - Не постои реална закана по безбедноста во Северна Македонија, изјав...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на Фатмир Битиќи на ТВ Канал 5

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на Фатмир Битиќи на ТВ Канал 5

24 октомври 2023  Битиќи и СДС епски бегаат од соочување со народот, но ќе одговараат з...

Лидерите на ЕУ повикуваат за формирање „коридори и паузи“ за помошта да пристигне во Газа

Лидерите на ЕУ повикуваат за формирање „коридори и паузи“ за помошта да пристигне во Газа

Брисел, 26 октомври 2023 (МИА) - Лидерите на ЕУ денеска повикаа за „хуманитарни коридори и паузи“ со...

САД велат дека ќе одговорат на нападите врз војниците на Блискиот Исток во време „по наш избор“

САД велат дека ќе одговорат на нападите врз војниците на Блискиот Исток во време „по наш избор“

Вашингтон, 26 октомври 2023 (МИА) - Портпаролот на Белата куќа нагласи денеска дека САД ќе одговорат...

Вучиќ: Предлогот од 21 октомври од големата петорка е добра основа за продолжување на разговорите

Вучиќ: Предлогот од 21 октомври од големата петорка е добра основа за продолжување на разговорите

 Белград, 26 октомври 2023 (МИА)- Во разговорите во Брисел разговаравме за сите теми и договори...

Спасовски - Гомез: Заложби за одлучна и неселективна борба со организираниот криминал и корупција, тероризмот и трговијата со дрога

Спасовски - Гомез: Заложби за одлучна и неселективна борба со организираниот криминал и корупција, тероризмот и трговијата со дрога

Скопје, 26 октомври 2023 (МИА) -Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски  вечерва оствар...

Бела куќа: Русија „егзекутира војници“ кои одбиваат наредби во новите напади врз Украина

Бела куќа: Русија „егзекутира војници“ кои одбиваат наредби во новите напади врз Украина

Вашингтон, 26 октомври 2023 (МИА) - Русија егзекутира војници кои не ги следат наредбите во нејзинат...

Министерски форум: Зајакнување на соработка на ЕУ и ЗБ најефикасен одговор за справување со современите безбедносни предизвици

Министерски форум: Зајакнување на соработка на ЕУ и ЗБ најефикасен одговор за справување со современите безбедносни предизвици

Скопје, 26 октомври 2023 (МИА) - Зајакнување на соработката за управување со миграцијата, борбата пр...

НБА: Ол – стар натпреварот повторно во форматот Исток – Запад

НБА: Ол – стар натпреварот повторно во форматот Исток – Запад

  Њујорк, 26 октомври 2023 (МИА) – НБА Ол – стар натпреварот, кој на 18 февруари ќе се...

Приведен криминалец од Полска баран со меѓународна потерница

Приведен криминалец од Полска баран со меѓународна потерница

Скопје, 26 октомври 2023 (МИА) - На граничниот премин Богородица, денеска на влез во Република Север...

Поради дефект без вода улицата „Крсте Мисирков“

Поради дефект без вода улицата „Крсте Мисирков“

Скопје, 26 октомври 2023 (МИА) - Поради санирање дефект на ф 150 на улицата „Крсте Мисирков“, вечерв...

Битиќи: Доколку приликите го бараат тоа, би прифатил да бидам премиер 100 дена пред избори и консензуален кандидат за претседател  

Битиќи: Доколку приликите го бараат тоа, би прифатил да бидам премиер 100 дена пред избори и консензуален кандидат за претседател  

Скопје, 26 октомври 2023 (МИА) – Потпретседателот на СДСМ и вицепремиер за економски прашања Фатмир...

За новиот закон за плати веќе има предлози кои се разгледуваат, наскоро нови антикризни мерки

За новиот закон за плати веќе има предлози кои се разгледуваат, наскоро нови антикризни мерки

Скопје, 26 октомври 2023 (МИА) – За новиот закон за плати, работната група веќе има одредени рамислу...

Околу 250.000 Израелци ги напуштија домови поради војната во Појасот Газа и борбите долж границата со Либан

Околу 250.000 Израелци ги напуштија домови поради војната во Појасот Газа и борбите долж границата со Либан

Ерусалим, 26 октомври 2023 (МИА) – Околу 250.000 Израелци ги напуштија своите домови поради војната...

Image

Остани поврзан