• понеделник, 04 март 2024
Премиерот Ковачевски на свечена вечера на лидерите на НАТО

Премиерот Ковачевски на свечена вечера на лидерите на НАТО

Вилнус, 11 јули 2023 (МИА) – Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во Вилнус, каде што с одржува двод...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

12 јули 2023  Скопје - Претседателката на Групата за пријателство од П...

МИА Најави - Свет

МИА Најави - Свет

12 јули 2023  Вилнус - Втор ден од самитот на НАТО. Ва...

Трамп: Одлуката на Бајден за испорака на касетна муниција може да доведе до Трета светска војна

Трамп: Одлуката на Бајден за испорака на касетна муниција може да доведе до Трета светска војна

Вашингтон, 11 јули 2023 (МИА) - Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска ја осуди од...

Маричиќ-Ли: До ЕУ само со реформи, дијалог и регионална соработка, да се искористи моментумот

Маричиќ-Ли: До ЕУ само со реформи, дијалог и регионална соработка, да се искористи моментумот

Скопје, 11 јули 2023 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, денеска во Вашингтон и...

Вашингтон договара испорака на ловците Ф-16 за Турција  

Вашингтон договара испорака на ловците Ф-16 за Турција  

Вашингтон, 11 јули 2023 (МИА) - Вашингтон ќе испорача на Турција ловци Ф-16 по консултации со Конгре...

Песков: Нема нови информации за договорот за понатамошната судбина на Вагнер

Песков: Нема нови информации за договорот за понатамошната судбина на Вагнер

Москва, 11 јули 2023 (МИА) - Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека нема нови инфор...

Петровска на министерски состанок на Самитот на НАТО: Обединети и одлучни во гарантирањето на националната и колективната безбедност

Петровска на министерски состанок на Самитот на НАТО: Обединети и одлучни во гарантирањето на националната и колективната безбедност

Скопје, 11 јули 2023 (МИА) - Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Вилнус учествува...

Резников: Формирана коалиција од 11 земји за обука на пилоти на Ф-16

Резников: Формирана коалиција од 11 земји за обука на пилоти на Ф-16

Киев, 11 јули 2023 (МИА) - Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников денеска објави формирање...

У20: Македонските кошаркари убедливо ја совладаа Бугарија на ЕП во Скопје

У20: Македонските кошаркари убедливо ја совладаа Бугарија на ЕП во Скопје

Скопје, 11 јули 2023 (МИА) – Македонската машка кошаркарска репрезентација до 20 години е на чекор о...

Марш за Сребреница: Страшното злосторство да не се повтори никаде и никогаш

Марш за Сребреница: Страшното злосторство да не се повтори никаде и никогаш

Скопје, 11 јули 2023 (МИА) – На ниеден народ, на ниедна вера и на ниедна нација да не и се случи Сре...

Шојгу предупреди дека доколку САД и дадат на Украина касетни бомби, Русија ќе биде принудена да искористи „слично оружје“

Шојгу предупреди дека доколку САД и дадат на Украина касетни бомби, Русија ќе биде принудена да искористи „слично оружје“

Москва, 11 јули 2023 (МИА) - Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска предупреди дека доколк...

Средба на Османи со Блинкен во Вилнус

Средба на Османи со Блинкен во Вилнус

Скопје, 11 јули 2023 (МИА) - Шефот на дипломатијата Бујар Османи на маргините на НАТО самитот во Вил...

Струга непоразена на дебито во Лигата на шампиони

Струга непоразена на дебито во Лигата на шампиони

Вилнус, 11 јули 2023 (МИА) – Македонскиот фудбалски првак Струга Трим Лум одигра вечерва на гостувањ...

Една противпожарна екипа останува во Кумановскиот суд

Една противпожарна екипа останува во Кумановскиот суд

Куманово, 11 јули 2023 (МИА) - Една екипа од територијалната противпожарна единица сè уште е внатре...

Image

Остани поврзан