• сабота, 22 јуни 2024
На денешен ден

На денешен ден

28 април 2022 (МИА)   1758.- Роден е американскиот државник Џејмс Монро, претседател на САД од 1817 до 1925 годин...

Сончево со мала до умерена облачност и умерен до засилен северен ветер

Сончево со мала до умерена облачност и умерен до засилен северен ветер

Скопје, 28 април 2022 (МИА) - Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локална појава на кр...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 28 април 2022 (МИА) - Денеска е четврток, 28 април 2022 година, 114-иот ден во годината. До крајот на годината о...

Од верските календари

Од верските календари

28 април 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанск...

Димитров: Мора да се бориме за вистинска европска игра

Димитров: Мора да се бориме за вистинска европска игра

Скопје, 27 април 2022 (МИА) - Поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров по денешната по...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

28 април 2022  Скопје - Собранието на Република Северна Македонија ќе ја одржи 70-та...

МИА Најави- свет

МИА Најави- свет

28 април 2022 Киев - Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш и бугарскиот премиер...

Астероид двапати поголем од Емпајер Стејт Билдинг ноќеска прелета покрај Земјата со 30 пати поголема брзина од звукот

Астероид двапати поголем од Емпајер Стејт Билдинг ноќеска прелета покрај Земјата со 30 пати поголема брзина од звукот

Вашингтон, 27 април 2022 (МИА) - Според податоците на НАСА, астероид двапати поголем од Емпајер Стејт Б...

Марио Драги на средба со Бајден во Вашингтон на 10 мај

Марио Драги на средба со Бајден во Вашингтон на 10 мај

Рим, 27 април 2022 (МИА) - Италијанскиот премиер Марио Драги на 10 мај ќе отпатува за Вашингтон на сред...

Ковачевски: Денарот останува еден од клучните столбови на стабилноста на македонската економија

Ковачевски: Денарот останува еден од клучните столбови на стабилноста на македонската економија

Скопје, 27 април 2022 (МИА) - Народната банка на Република Северна Македонија е институција чијшто кред...

Нов мурал и театарски перформанс по повод роденденот на Горан Стефановски

Нов мурал и театарски перформанс по повод роденденот на Горан Стефановски

Скопје, 27 април 2022 (МИА) - Општина Центар денеска одбележа 70 години од раѓањето на македонскиот лит...

Фаучи: САД излегоа од пандемијата на коронавирус

Фаучи: САД излегоа од пандемијата на коронавирус

Вашингтон, 27 април 2022 (МИА) - САД сега се „надвор од фазата на пандемијата“ бидејќи хоспитализациите...

Мертенс пред нов договор со Наполи за многу пониска плата

Мертенс пред нов договор со Наполи за многу пониска плата

Неапол, 27 април 2022 (МИА) – Белгискиот напаѓач во редовите на Наполи, Дрис Мертенс, одржа едночасовен...

Погребана Медлин Олбрајт

Погребана Медлин Олбрајт

Вашингтон, 27 април 2022 година (МИА) - Американската политичка елита денеска во црква во Вашингтон се...

Вашингтон пост: Љубовницатa на Путин следна цел на санкциите на САД

Вашингтон пост: Љубовницатa на Путин следна цел на санкциите на САД

Вашингтон, 27 април 2022 (МИА) - Алина Кабаева, позната руска гимнастичарка и наводно романтичен партне...

Image

Остани поврзан