• петок, 22 септември 2023

МИА Најави- свет

МИА Најави- свет
28 април 2022 Киев - Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш и бугарскиот премиер Кирил Петков и коалициските партнери престојуваат во одделни посети на Украина. Брисел - Прес-конференција на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола. Виена - Прес-конференција на генералниот директор на МААЕ Рафаел Гроси по неговата посета на Чернобил. Токио - Германскиот канцелар Олаф Шолц престојува во дводневна посета на Јапонија. Ријад - Дводневна посета на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на Саудиска Арабија. Аушвиц - Годишен „Марш на живите“ во чест на жртвите на Холокаустот на местото на поранешниот нацистички логор Аушвиц-Биркенау. Тирана -  Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Карен Донфрид во посета на Албанија и Северна Македонија.  

Остани поврзан