• вторник, 26 септември 2023

Мертенс пред нов договор со Наполи за многу пониска плата

Мертенс пред нов договор со Наполи за многу пониска плата
Неапол, 27 април 2022 (МИА) – Белгискиот напаѓач во редовите на Наполи, Дрис Мертенс, одржа едночасовен состанок со клупскиот претседател Аурелио Де Лаурентис по кој сè поизвесно е дека двете страни ќе ја продолжат соработката, јавија денеска италијанските медиуми. Мертенс е најдобар стрелец на Наполи, а медиумите наведуваат дека белгискиот фудбалер би можел да потпише нов договор за значително пониска плата. Мертенс сега заработува 4.5 милиони евра по сезона, а во договорот постои опција за негово продолжување, која Наполи нема да ја активира. Според весникот Кориере дело Спорт, место таа опција, Мертенс би требало да потпише нов договор со Наполи вреден 1.2 милиони евра по сезона, плус бонуси. ег/ссм/

Остани поврзан