• петок, 24 март 2023
Борел: Косово и Србија постигнаа договор за анексот за нормализација на односите (ДПЛ)

Борел: Косово и Србија постигнаа договор за анексот за нормализација на односите (ДПЛ)

Охрид, 18 март 2023 (МИА)

Ковачевски: Нема препрека за втората меѓувладина конференција, но поради неодговорното однесување на опозицијата првпат може самите да се блокираме

Ковачевски: Нема препрека за втората меѓувладина конференција, но поради неодговорното однесување на опозицијата првпат може самите да се блокираме

Скопје, 17 март 2023 (МИА) – Преговарачката рамка е усвоена од сите 27 земји членки на ЕУ, не постои...

Ковачевски ги пречека Борел и Вархеји: Европска поддршка за следниот исчекор во европските интеграции

Ковачевски ги пречека Борел и Вархеји: Европска поддршка за следниот исчекор во европските интеграции

Скопје, 17 март 2023 (МИА) -  Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Скопје г...

Борел и Вархеји пристигнаа во Скопје, пречекани од вицепремиерот Маричиќ

Борел и Вархеји пристигнаа во Скопје, пречекани од вицепремиерот Маричиќ

Скопје, 16 март 2023 (МИА) -

ЕУ ќе одвои 9 милиони евра за опрема на Лесната пешадиска баталјонска група на Армијата, вели Борел за МИА

ЕУ ќе одвои 9 милиони евра за опрема на Лесната пешадиска баталјонска група на Армијата, вели Борел за МИА

Скопје, 16 март 2023 (МИА)

Борел за МИА: Одговорност на сите политички лидери е да работат на зачленување на земјата во ЕУ

Борел за МИА: Одговорност на сите политички лидери е да работат на зачленување на земјата во ЕУ

Скопје, 16 март 2023 (МИА)

Борел: Отпорност и помирување, два клучни збора за Западен Балкан

Борел: Отпорност и помирување, два клучни збора за Западен Балкан

Берлин, 4 ноември 2022 (МИА) - Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската У...

Борел: ЕУ најостро го осудува ужасниот напад близу градот Запорожје

Борел: ЕУ најостро го осудува ужасниот напад близу градот Запорожје

Брисел, 30 септември 2022 (МИА) - Уште еден грозоморен напад од Русија врз цивили, сега хуманитарен кон...

Борел: Мора да се постигне договор и да се донесе политичка одлука за визи за руски туристи

Борел: Мора да се постигне договор и да се донесе политичка одлука за визи за руски туристи

Прага, 31 август 2022 (МИА) - Европската Унија не смее да покаже несогласување во врска со барања на не...

Борел: ЕУ ќе продолжи да ѝ пружа помош на Украина, иако резервите оружје се сè помалку

Борел: ЕУ ќе продолжи да ѝ пружа помош на Украина, иако резервите оружје се сè помалку

Прага, 30 август 2022 (МИА) - Ситуацијата во Украина, половина година по нападот од Русија не се подобр...

Борел: ЕУ разгледува можност за формирање мисија за обука на украински војници

Борел: ЕУ разгледува можност за формирање мисија за обука на украински војници

Мадрид, 22 август 2022 (МИА) - Европската Унија ја разгледува можноста за формирање мисија за обука на...

Борел: Не треба да има ништо поважно за Црна Гора од европскиот пат

Борел: Не треба да има ништо поважно за Црна Гора од европскиот пат

Подгорица, 14 јули 2022 (МИА) - Сите политички актери и институции во Црна Гора треба да продолжат заед...

Борел: Една земја го блокира целиот процес на проширување, ЕУ мора да го вклучи Западниот Балкан во „својот свет“

Борел: Една земја го блокира целиот процес на проширување, ЕУ мора да го вклучи Западниот Балкан во „својот свет“

Брисел, 23 јуни 2022 (МИА) - Денеска не е добар ден, бидејќи требаше да го започнеме пристапниот процес...

Вучиќ го информирал Борел за разговорите со Ковачевски и Рама за присуство на Самитот на ЕУ-ЗБ

Вучиќ го информирал Борел за разговорите со Ковачевски и Рама за присуство на Самитот на ЕУ-ЗБ

Белград, 21 јуни 2022 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ телефонски разговараше со високиот...

Премиерот Ковачевски на 11 мај во Брисел

Премиерот Ковачевски на 11 мај во Брисел

Брисел, 9 мај 2022 (МИА) - Премиерот Димитар Ковачевски во среда ќе го посети Брисел, каде ќе учествува...

Image

Миа мрежа