• вторник, 23 јули 2024
Петровска за изјавата на Бајден: Демократска дестабилизација може да донесе поголема штета и од воена

Петровска за изјавата на Бајден: Демократска дестабилизација може да донесе поголема штета и од воена

Скопје, 22 јануари 2024 (МИА) - Ако не се продолжи со поддршката за Украина, на секаков начин, како...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

23 јануари 2024  Скопје - Седница на Законодавно правната комисија.

Белата куќа се заложи да продолжи со заштита на репродуктивните права на жените

Белата куќа се заложи да продолжи со заштита на репродуктивните права на жените

Вашингтон, 22 јануари 2023 (МИА) - На 51. годишнина од одлуката на Врховниот суд „Рое против Вејд“,...

Украинската армија информира за тешки руски напади околу Бахмут

Украинската армија информира за тешки руски напади околу Бахмут

Киев, 22 јануари 2024 (МИА) – Украинските сили се бомбардирани од тешки руски напади на северот од з...

Австралија ја укина „златната виза“ за богатите инвеститори од странство

Австралија ја укина „златната виза“ за богатите инвеститори од странство

Канбера, 22 јануари 2024 (МИА) – Австралија ја укина „златната виза“ која им овозможуваше на богатит...

Славески: Остана неодговорено прашањето што се случи со 2 милиони евра кои на ЈСП му беа дадени со одлука на Совет на Град Скопје

Славески: Остана неодговорено прашањето што се случи со 2 милиони евра кои на ЈСП му беа дадени со одлука на Совет на Град Скопје

Скопје, 22 јануари 2024 Во вечерашната емисија „24 Анализа“ на 24 Телевизија гостуваше претс...

Бела куќа: Израел има обврска да ги заштити невините луѓе во болниците во Појасот Газа

Бела куќа: Израел има обврска да ги заштити невините луѓе во болниците во Појасот Газа

Вашингтон, 22 јануари 2024 (МИА) – Израел има обврска според меѓународното право да ги штити невинит...

Во Њу Хемпшир лажни телефонски повици за воздржување од гласање

Во Њу Хемпшир лажни телефонски повици за воздржување од гласање

Вашингтон, 22 јануари 2023 (МИА) – Во Њу Хемпшир населението денеска беше вознемирено од автоматски...

За еден месец продолжено ограничувањето на цените на основните прехранбени производи

За еден месец продолжено ограничувањето на цените на основните прехранбени производи

Скопје, 22 јануари 2024 (МИА) - Владата на денешната 222-ра седница одлучи до 29 февруари да го прод...

Владата одржа седница, донесени повеќе одлуки

Владата одржа седница, донесени повеќе одлуки

Скопје, 22 јануари 2024  Од 222-та владина седница: Продолжено е ограничувањето на цени...

Колева: На ДПМНЕ не му пречеше Талат Џафери кога беше министер за одбрана во нивна Влада

Колева: На ДПМНЕ не му пречеше Талат Џафери кога беше министер за одбрана во нивна Влада

Скопје, 23 јануари 2024 Пратеничката на СДСМ Даниела Колева за „Топ тема“ на телевизија Телм...

Шпанскиот врховен суд пресуди дека Владата незаконски депортирала деца мигранти без придружба во Мароко

Шпанскиот врховен суд пресуди дека Владата незаконски депортирала деца мигранти без придружба во Мароко

Мадрид, 22 јануари 2024 (МИА) – Врховниот суд на Шпанија пресуди дека властите во земјата постапиле...

Петрушевски: Џафери не ја заслужува функцијата технички премиер, ние како ВМРО-ДПМНЕ немаме обврска да ја поддржиме оваа влада

Петрушевски: Џафери не ја заслужува функцијата технички премиер, ние како ВМРО-ДПМНЕ немаме обврска да ја поддржиме оваа влада

Скопје, 22 јануари 2024  Во вечерашната емисија „Топ Тема“ на Телма ТВ гостуваше пратен...

Израел негираше дека шефот на дипломатијата предложил преместување на Палестинците на вештачки остров

Израел негираше дека шефот на дипломатијата предложил преместување на Палестинците на вештачки остров

Брисел, 22 јануари 2024 (МИА) – Министерството за надворешни работи на Израел го демантираше извешта...

Азиското фудбалско првенство урива рекорди на социјалните мрежи

Азиското фудбалско првенство урива рекорди на социјалните мрежи

Катар, 22 јануари 2024 (МИА) – Азиското фудбалско првенство во Катар провлече повеќе од 1.5 милијард...

Image

Остани поврзан