• сабота, 02 март 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

30 ноември 2023 Скопје - Триесетти Министерски совет на Организацијата за б...

Османи - Камерон: Британска поддршка за натамошен развој на нашата демократија

Османи - Камерон: Британска поддршка за натамошен развој на нашата демократија

Скопје, 29 ноември 2023 (МИА) - Министерот за надворешни работи и Претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи...

Блинкен замина за Израел

Блинкен замина за Израел

Скопје, 29 ноември 2023 (МИА) – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен моментално е на пат за...

Хамас: Се уште нема договор за продолжување на примирјето

Хамас: Се уште нема договор за продолжување на примирјето

Бејрут, 29 ноември 2023 (МИА) – Високиот претставник на Хамас во Либан Осама Хамдан изјави вели дека...

Германската полиција уапси двајца тинејџери поради разговор за терористички напад

Германската полиција уапси двајца тинејџери поради разговор за терористички напад

Берлин, 29 ноември 2023 (МИА) – Германската полиција приведе двајца тинејџери кои наводно разговарал...

Уставни измени и реформи за продолжување на патот кон ЕУ, порача Борел

Уставни измени и реформи за продолжување на патот кон ЕУ, порача Борел

Скопје, 29 ноември 2023 (МИА) - Не треба да постои политичка поделеност за прашањата за Европската У...

Најмалку едно лице загина во пад на американски воен авион во Јапонија

Најмалку едно лице загина во пад на американски воен авион во Јапонија

Токио, 29 ноември 2023 (МИА) – Најмалку едно лице загина во пад на американски воен авион во близина...

Бајден разговараше за војната меѓу Израел и Хамас со лидерот на ОАЕ

Бајден разговараше за војната меѓу Израел и Хамас со лидерот на ОАЕ

Вашингтон, 29 ноември 2023 (МИА) – Американскиот претседател Џо Бајден телефонски разговараше за вој...

Познати домаќините на Зимските олимписки игри 2030 и 2034

Познати домаќините на Зимските олимписки игри 2030 и 2034

Лозана, 29 ноември 2023 (МИА) – Кандидатурите на Француските Алпи за Зимските олимписки игри (ЗОИ) 2...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

30 Ноември 2023 Скопје – Министерски Совет на ОБСЕ. Дубаи

Ковачевски-Борел: Поддршката на ЕУ за Северна Македонија продолжува и на политички и на економски план

Ковачевски-Борел: Поддршката на ЕУ за Северна Македонија продолжува и на политички и на економски план

Скопје, 29 ноември 2023 (МИА) - Претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ сериозно придонесе кон...

Десет европски земји ја активираа одбранбената клаузула во Балтичкото Море

Десет европски земји ја активираа одбранбената клаузула во Балтичкото Море

Лондон, 29 ноември 2023 (МИА) – По неколку инциденти во северните води, 10-те северноевропски земји...

Османи: Посебната канцеларија за граѓанското општество во ОБСЕ останува една од најважните додадени вредности на нашето претседателство

Османи: Посебната канцеларија за граѓанското општество во ОБСЕ останува една од најважните додадени вредности на нашето претседателство

Скопје, 29 ноември 2023 (МИА) – На Паралелната конференција за Граѓанско општество во рамки на заврш...

Фон дер Лајен: Британија е на пат кон повторно приклучување во ЕУ

Фон дер Лајен: Британија е на пат кон повторно приклучување во ЕУ

Брисел, 29 ноември 2023 (МИА) – Велика Британија е на јасен пат кон повторно приклучување во ЕУ, изј...

Борел: Лавров во Скопје ќе чуе директно зошто Русија е осудена и изолирана

Борел: Лавров во Скопје ќе чуе директно зошто Русија е осудена и изолирана

Скопје, 29 ноември 2023 (МИА) - Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на ЕУ за...

Image

Остани поврзан