• сабота, 15 јуни 2024
Нетанјаху: Нема прекин на огнот, ниту гориво за Газа, доколку Хамас не ги ослободи заложниците

Нетанјаху: Нема прекин на огнот, ниту гориво за Газа, доколку Хамас не ги ослободи заложниците

Тел Авив, 7 ноември 2023 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вечерва изјави дека нема да...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

8 ноември 2023  Скопје – Седница на собраниската Комисија за транспорт...

Околу 400 Американци и нивните семејства ја напуштија Газа

Околу 400 Американци и нивните семејства ја напуштија Газа

Вашингтон, 7 ноември 2023 (МИА) - Американските власти денеска соопштија дека им помогнале на 400 Ам...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

8 ноември 2023 Брисел - Европската комисија објавува нов годишен „Пакет за...

Николовски – Болеа: Ја зголемуваме меѓусебната соработка и трговија со Молдавија во делот на винарството

Николовски – Болеа: Ја зголемуваме меѓусебната соработка и трговија со Молдавија во делот на винарството

Скопје, 7 ноември 2023 (МИА) -  Зголемување на меѓусебната соработка и трговија меѓу Северна Ма...

Меџити: Абдуш Демири е кандидат на албанската опозиција за член на ДИК

Меџити: Абдуш Демири е кандидат на албанската опозиција за член на ДИК

Скопје, 7 ноември 2023 (МИА) - Претседателот на Демократско движење, Изет Меџити во...

Стејт департмент: САД не поддржуваат какво било принудно преселување на Палестинците од Газа

Стејт департмент: САД не поддржуваат какво било принудно преселување на Палестинците од Газа

Вашингтон, 7 ноември 2023 (МИА) - САД не поддржуваат никакво принудно преселување на Палестинците на...

Галант: Израелските војници се во срцето на Газа, ќе го уништиме Хамас

Галант: Израелските војници се во срцето на Газа, ќе го уништиме Хамас

Тел Авив, 7 ноември 2023 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант изјави вечерва, на 32-о...

Британскиот премиер повика на откажување на пропалестинскиот марш во Лондон

Британскиот премиер повика на откажување на пропалестинскиот марш во Лондон

Лондон, 7 ноември 2023 (МИА) - Британскиот премиер Риши Сунак денеска ги повика организаторите да го...

Франција сака да ги организира ЗОИ 2030

Франција сака да ги организира ЗОИ 2030

Париз, 7 ноември 2023 (МИА) – Франција, која идната година ќе биде домаќин на Летните олимписки игри...

Во Романија испратени првите холандски авиони Ф-16 за украинските пилоти

Во Романија испратени првите холандски авиони Ф-16 за украинските пилоти

Букурешт, 7 ноември 2023 (МИА) - Холандија ги испрати првите пет борбени авиони Ф-16 во Романија, ка...

Катастрофалното влијание на климатските промени: Најниско производство на вино во последните 60 години

Катастрофалното влијание на климатските промени: Најниско производство на вино во последните 60 години

Лондон, 7 ноември 2023 (МИА) - Производството на вино во светот годинава се очекува да падне на најн...

Албанија ќе амнестира околу 570 осуденици, не се опфатени убијците и оние кои се предмет на СПАК

Албанија ќе амнестира околу 570 осуденици, не се опфатени убијците и оние кои се предмет на СПАК

Тирана, 7 ноември 2023 (МИА) - Албанската влада го донесе Предлог- законот за амнестија, со кој прид...

Ганц: Израел е во војна на неколку фронтови, иако фокусот е на Газа

Ганц: Израел е во војна на неколку фронтови, иако фокусот е на Газа

Тел Авив, 7 ноември 2023 (МИА) - Израелскиот министер Бени Ганц денеска изјави дека Израел е во војн...

Галатасарај и Фенербахче не сакаат да го играат Суперкупот во Саудиска Арабија

Галатасарај и Фенербахче не сакаат да го играат Суперкупот во Саудиска Арабија

Истанбул, 7 ноември 2023 (МИА) – Фудбалските клубови Фенербахче и Галатасарај бараат натпреварот од...

Image

Остани поврзан