• четврток, 20 јуни 2024
Заедничките безбедносни предизвици во фокусот на министерски состанок ЕУ-Западен Балкан  

Заедничките безбедносни предизвици во фокусот на министерски состанок ЕУ-Западен Балкан  

Брисел, 13 ноември 2023 (МИА) – Заедничките безбедносни предизвици наспроти позадината на постојанит...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

14 ноември 2023 Скопје - Седница на Анкетната комисија за случајот во Униве...

Нов пожар на Хаваите ја уништува незаменливата прашума Оаху

Нов пожар на Хаваите ја уништува незаменливата прашума Оаху

Хонолулу, 13 ноември 2023 (МИА) – Во шумски пожар во прашума на Хаваи уништено е автохтоно шумско зе...

Османи: Во ДУИ преовладува ставот за истовремено одржување на парламентарните и претседателските избори, партијата се уште нема официјален став

Османи: Во ДУИ преовладува ставот за истовремено одржување на парламентарните и претседателските избори, партијата се уште нема официјален став

Скопје, 13 ноември 2023 (МИА) - Во ДУИ преовладува мислењето за одржување парламентарни избори истов...

Ахмети: ДУИ е добро организирана бидејќи пред нас имаме важни предизвици

Ахмети: ДУИ е добро организирана бидејќи пред нас имаме важни предизвици

Скопје, 13 ноември 2023  Огранокот на Демократската унија за интеграција во Чаир денеск...

Зеленски: Украина знае што планира непријателот и како да одговори на тоа

Зеленски: Украина знае што планира непријателот и како да одговори на тоа

Киев, 13 ноември 2023 (МИА) – Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина...

Пендаровски се обрати на одбележувањето на 65-годишнината од постоењето на ЈЗУ ,,13 Ноември “ - Скопје

Пендаровски се обрати на одбележувањето на 65-годишнината од постоењето на ЈЗУ ,,13 Ноември “ - Скопје

Скопје, 13 ноември 2023 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски заедно со сопругата Елизабета Ѓоргие...

Османи: Нема индиции дека Блинкен нема да дојде на Министерскиот совет на ОБСЕ, процедурата за Лавров е почната

Османи: Нема индиции дека Блинкен нема да дојде на Министерскиот совет на ОБСЕ, процедурата за Лавров е почната

Скопје, 13 ноември 2023 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека нема никакви...

ИДФ: Команден центар на Хамас пронајден под детска болница во Газа

ИДФ: Команден центар на Хамас пронајден под детска болница во Газа

Тел Авив, 13 ноември 2023 (МИА) – Портпаролот на ИДФ Даниел Хагари изјави дека елитната единица кома...

Милан без Леао во клучниот натпревар во ЛШ

Милан без Леао во клучниот натпревар во ЛШ

Милано, 13 ноември 2023 (МИА) – Италијанскиот прволигаш Милан потврди денеска дека најмалку три неде...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

14 Ноември 2023 Брисел – Состанок на министрите за одбрана на Европската ун...

Владата на Хамас соопшти дека во Појасот Газа досега се убиени 11.240 Палестинци

Владата на Хамас соопшти дека во Појасот Газа досега се убиени 11.240 Палестинци

Газа, 13 ноември 2023 (МИА) – Владата на Хамас вечерва соопшти дека 11.240 Палестинци се убиени во и...

Антонио Грујевски добитик на првата награда од конкурсот „Скопје на новата генерација

Антонио Грујевски добитик на првата награда од конкурсот „Скопје на новата генерација"

Скопје, 13 ноември 2023 (МИА) - Антонио Грујевски со неговиот проект „Лотос за неа: Одржлива оаза во...

Борел: ЕУ сака да го вклучи Западен Балкан во процесот на одлучување пред да влезе во Унијата

Борел: ЕУ сака да го вклучи Западен Балкан во процесот на одлучување пред да влезе во Унијата

Брисел, 13 ноември 2023 (МИА) – Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел вечерва во Брисел изјав...

Словенија во декември ќе предложи почеток на пристапните преговори меѓу БиХ и ЕУ

Словенија во декември ќе предложи почеток на пристапните преговори меѓу БиХ и ЕУ

Љубљана, 13 ноември 2023 (МИА) – На состанокот на Европскиот совет во декември Словенија ќе предложи...

Image

Остани поврзан