• петок, 24 март 2023
Ескобар: Со организација на средбата во Охрид, Северна Македонија докажа дека е доверлив партнер на САД и ЕУ

Ескобар: Со организација на средбата во Охрид, Северна Македонија докажа дека е доверлив партнер на САД и ЕУ

Охрид, 18 март 2023 (МИА) - Без...

Ескобар: Мирни и продуктивни односи меѓу Софија и Скопје и поддршка за брзо зачленување на Северна Македонија во ЕУ  

Ескобар: Мирни и продуктивни односи меѓу Софија и Скопје и поддршка за брзо зачленување на Северна Македонија во ЕУ  

Вашингтон, 28 февруари 2023 (МИА)

ОМД побара извинување од Ескобар за употребата на „северномакедонци”

ОМД побара извинување од Ескобар за употребата на „северномакедонци”

Скопје, 9 август 2022 Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД), водечкиот глас на ма...

Османи - Екобар: Потребно е што поскоро започнување на преговорите на Северна Македонија и Албанија за полноправно членство во ЕУ

Османи - Екобар: Потребно е што поскоро започнување на преговорите на Северна Македонија и Албанија за полноправно членство во ЕУ

Скопје, 17 јуни 2022 (МИА) - Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на маргините на Преспа форум...

Ескобар: Отворен Балкан да остане економска иницијатива фокусирана на создавање можности за луѓето од регионот

Ескобар: Отворен Балкан да остане економска иницијатива фокусирана на создавање можности за луѓето од регионот

Скопје, 8 јуни 2022 (МИА) - САД ве охрабруваат иницијативата Отворен Балкан да остане економска. Ова не...

Секое одложување на преговорите со ЕУ носи сериозни регионални последици, Софија нема да носи решение без согласност на сите партии

Секое одложување на преговорите со ЕУ носи сериозни регионални последици, Софија нема да носи решение без согласност на сите партии

Скопје, 8 април 2022 (МИА) - Секое натамошно одлагање на тој процес предизвикува сериозни регионални по...

Ескобар: Западен Балкан да го повика Путин на одговорност

Ескобар: Западен Балкан да го повика Путин на одговорност

Подгорица, 14 март 2022 (МИА) - Сите земји од Западен Балкан да го повикаат рускиот претседател, Владим...

Ескобар: Американската политика кон Западен Балкан со еден збор е евроинтеграција

Ескобар: Американската политика кон Западен Балкан со еден збор е евроинтеграција

Скопје, 14 октомври 2021 (МИА) – Американската политика е тесно усогласена со европските партнери за то...

Ескобар: САД се надеваат дека Скопје и Тирана ќе ги започнат преговорите со ЕУ оваа година

Ескобар: САД се надеваат дека Скопје и Тирана ќе ги започнат преговорите со ЕУ оваа година

Софија, 1 октомври 2021 (МИА) - Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски и евроазиск...

Image

Миа мрежа