• недела, 10 декември 2023
Данскиот шампион Алборг го совлада Еурофарм Пелистер со 38:23 (18:10)

Данскиот шампион Алборг го совлада Еурофарм Пелистер со 38:23 (18:10)

Битола, 20 септември 2023 (МИА) - Македонскиот ракометен шампион Еурофарм Пелистер вечерва во Данска...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

 21 септември 2023  Скопје - Седница на собраниската Комисија за...

Шолц ги повика ОН на единство околу Украина

Шолц ги повика ОН на единство околу Украина

Њујорк, 20 септември 2023 (МИА) – Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна војната на рускиот...

Британија ја одложи забраната за продажба на нови автомобили на бензин и дизел

Британија ја одложи забраната за продажба на нови автомобили на бензин и дизел

Лондон, 20 септември 2023 (МИА) – Конзервативниот британски премиер Риши Сунак денеска ги забави пла...

МИА најави-свет

МИА најави-свет

21 Септември 2023 Денеска е Меѓународен ден на мирот Њујорк – Итен...

Балде во Барселона до 2028

Балде во Барселона до 2028

Барселона, 20 септември 2023 (МИА) – Шпанскиот фудбалски гигант Барселона објави денеска дека го про...

Стопанската комора ќе го оспори пред Уставен суд Законот за солидарен данок

Стопанската комора ќе го оспори пред Уставен суд Законот за солидарен данок

Скопје, 20 септември 2023 (МИА) - Стопанската комора ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд за оспо...

Лавров на СБ на ОН: Расте опасноста од глобален конфликт

Лавров на СБ на ОН: Расте опасноста од глобален конфликт

Њујорк, 20 септември 2023 (МИА) – Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред...

Азербејџан прогласи крај на воената операција во Нагорно-Карабах

Азербејџан прогласи крај на воената операција во Нагорно-Карабах

Москва, 20 септември 2023 (МИА) – Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев во телевизиски говор вечер...

Економско-монетарниот комитет на ЕП го поддржа изборот на Клаудија Бух за нов шеф НО на ЕЦБ 

Економско-монетарниот комитет на ЕП го поддржа изборот на Клаудија Бух за нов шеф НО на ЕЦБ 

Брисел, 20 септември 2023 (МИА) - Комитетот за економски и монетарни прашања на Европскиот парламент...

Рама во расправија со рускиот амбасадор во ОН за говорот на Зеленски

Рама во расправија со рускиот амбасадор во ОН за говорот на Зеленски

Њујорк, 20 септември 2023 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама, чија земја денеска претседава со сост...

Блинкен ја обвини Русија за злосторства против човештвото во Украина

Блинкен ја обвини Русија за злосторства против човештвото во Украина

Њујорк, 20 септември 2023 (МИА) – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ја обвини Русија за злосторст...

Гутереш: Војната во Украина ги зголемува геополитичките тензии ширум светот

Гутереш: Војната во Украина ги зголемува геополитичките тензии ширум светот

Њујорк, 20 септември 2023 (МИА) – Војната што ја почна Русија во Украина „ги интензивира геополитичките тензии и поде...

Циципас го пропушта Лејвер купот поради повреда

Циципас го пропушта Лејвер купот поради повреда

Лондон, 20 септември 2023 (МИА) – Грчкиот тенисер Стeфaнос Циципас се повлече од настап на Лејвер ку...

Нетанјаху се сретна со Бајден, вети дека Израел ќе остане демократија

Нетанјаху се сретна со Бајден, вети дека Израел ќе остане демократија

Њујорк, 20 септември 2023 (МИА) – Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска во Њујорк се сретна...

Image

Остани поврзан