• среда, 17 јули 2024
Џафери во чест на Свети Кирил и Методиј и патронатот на УКИМ: Упорноста и вербата на просветителите, се патоказ кон напредок

Џафери во чест на Свети Кирил и Методиј и патронатот на УКИМ: Упорноста и вербата на просветителите, се патоказ кон напредок

Скопје, 24 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери,...

Во Кавадарци се одржа поетски натпревар

Во Кавадарци се одржа поетски натпревар

Кавадарци, 24 мај 2024 (МИА) - Поетски натпревар се реализираше синоќа во Кавадарци, во организација...

Честитка од Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Честитка од Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Скопје, 24 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Ма...

Свечена академија по повод 24 Мај во Крива Паланка со концерт на Драган Мијалковски

Свечена академија по повод 24 Мај во Крива Паланка со концерт на Драган Мијалковски

Крива Паланка, 24 мај 2024 (МИА) – Свечена академија во организација на Општина Крива Паланка се одр...

Драган Мијалковски ќе настапи на Свечена академија во Крива Паланка по повод 24 Мај

Драган Мијалковски ќе настапи на Свечена академија во Крива Паланка по повод 24 Мај

Крива Паланка, 15 мај 2024 (МИА) - На годинашната Свечена академија по...

Празничен концерт на труба и пијано во Делчево

Празничен концерт на труба и пијано во Делчево

Делчево, 25 мај 2023 (МИА) - Во организација на НУ Центар за култура ,,Никола Јонков Вапцаров" синоќ...

Мицкоски: Светите Кирил и Методиј да се слават од сите народи во цивилизираниот свет на кој му подарија слово, букви, писменост и просветление

Мицкоски: Светите Кирил и Методиј да се слават од сите народи во цивилизираниот свет на кој му подарија слово, букви, писменост и просветление

Охрид, 24 мај 2023 (МИА) - Пред повеќе од еден милениум, Светите Кирил и Методиј на светот му ја нос...

Доделени наградите за најдобрите ученици од конкурсот посветен на Св.Кирил и Методиј

Доделени наградите за најдобрите ученици од конкурсот посветен на Св.Кирил и Методиј

Крива Паланка, 24 мај 2023 (МИА) - Со доделување на наградите и дипломите на првонаградените ученици...

Честитка од СПМ по повод 24 Мај,  Денот на сесловенски просветители Свети Кирил и Методиј

Честитка од СПМ по повод 24 Мај, Денот на сесловенски просветители Свети Кирил и Методиј

Скопје, 24 мај 2023 Големината и богатството на еден народ се состои во можноста несебично и...

Честитка од министерот Шаќири по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители

Честитка од министерот Шаќири по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители

Скопје, 24 мај 2023 (МИА) - Министерот за образование и наука Јетон Шаќири по повод 24 Мај, Денот на...

Видео честитка од Ахмети по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители

Видео честитка од Ахмети по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители

Скопје, 24 мај 2023 (МИА) - Претседателот на ДУИ, Али Ахмети упати видео честитка по повод Денот на...

Честитка од министерот Спасовски по повод 24 Мај - Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Честитка од министерот Спасовски по повод 24 Мај - Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Скопје, 24 мај 2023 (МИА) - Министерот за внатрешни работи Олвиер Спасовски во свое и во име на МВР...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Скопје, 24 мај 2023 (МИА) - Претседателот на државата Стево Пендаровски упати честитка по повод одбе...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

24 мај 2023  Рим - Државно - црковна делегација предводена од претседа...

Изложба на дел од средновековни македонски ракописи за Денот на македонските и сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Изложба на дел од средновековни македонски ракописи за Денот на македонските и сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Тетово, 23 мај 2023 (МИА) - Во Тетово во пресрет на утрешниот празник посветен на македонските просв...

Image

Остани поврзан