• недела, 01 октомври 2023

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

24 мај 2023 

Рим - Државно - црковна делегација предводена од претседателот на Собранието Талат Џафери ќе присуствува на Молебен во Базиликата Сан Клементе, по што ќе положи венец свежо цвеќе на гробот на Свети Кирил.

- Аудиенција кај Папата Франциск во Ватикан.

Охрид - Одбележување на 24 Мај - Ден на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј

-Премиерот Димитар Ковачевски ќе се обрати на панел дискусијата „Македонскиот јазик во словенскиот свет". (х.„Инекс Олгица“/10:00)

- Положување на цвеќе пред споменикот на светите Кирил и Методиј. (Плоштад Охрид/11:30)

- Обраќање на премиерот Димитар Ковачевски на централната свеченост, по повод одбележување на 24 Мај - Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. (Плаошник/12:00)

Скопје - Свечено одбележување на 24 Мај - Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. (на македонски јазик, https://www.youtube.com/watch?v=_ZFElXSxqHY, на албански јазик,https://www.youtube.com/watch?v=v6GKejPHysw/11:30-13:00)

Скопје - Прес-конференција на Независниот синдикат за образование и НСОН пред зградата на МОН. (13:00)

_____________________________________________________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Остани поврзан