• понеделник, 20 мај 2024
Сиљановска Давкова ќе се сретне со евроамбасадорот Гир и италијанскиот амбасадор Силвестри

Сиљановска Давкова ќе се сретне со евроамбасадорот Гир и италијанскиот амбасадор Силвестри

Скопје, 14 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, денеска ќе има средба со шеф...

Гир: Уверен сум дека  ќе го заземете заслуженото место во ЕУ како полноправна земја членка

Гир: Уверен сум дека ќе го заземете заслуженото место во ЕУ како полноправна земја членка

Скопје, 11 мај 2024 (МИА) — По повод Европскиот ден на знамето, денеска во организација на Европскот...

Гир: Првиот круг од изборите мина генерално мирно и демократски

Гир: Првиот круг од изборите мина генерално мирно и демократски

Скопје, 27 април 2024 (МИА) - Првиот круг од изборите помина во генерално мирна и демократска атмосф...

Меѓународен ден за проверка на факти, изборите кај нас и во Европа причина повеќе за ширење на дезинформации

Меѓународен ден за проверка на факти, изборите кај нас и во Европа причина повеќе за ширење на дезинформации

Скопје, 2 април 2024 (МИА) - Антидезинформациската мрежа на Балканот де...

Гир: Не се точни тврдењата дека ЕУ не ја сака Северна Македонија, членството на земјата ќе биде од корист за сите нас

Гир: Не се точни тврдењата дека ЕУ не ја сака Северна Македонија, членството на земјата ќе биде од корист за сите нас

Скопје, 27 март 2024 (МИА) - Не се точни тврдењата дека Европската Униј...

Коцевски-Гир: Предизвик останува дигитализацијата и новиот систем за управување со предметите

Коцевски-Гир: Предизвик останува дигитализацијата и новиот систем за управување со предметите

Скопје, 29 февруари 2024 (МИА) - Забелешките од последниот извештај на Европската комисија и активно...

Хуманитарна донација од Тим Европа и меѓународни партнери

Хуманитарна донација од Тим Европа и меѓународни партнери

Скопје, 22 февруари 2024 (МИА) - Шефот на Делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир,...

За три години Европска куќа во Крива Паланка реализирала над 500 настани за младите од регионот

За три години Европска куќа во Крива Паланка реализирала над 500 настани за младите од регионот

Крива Паланка, 19 февруари 2024 (МИА) - Целта на постоење на една Европска куќа во заедницата е млад...

Средба Тошковски - Гир: Соработката на делегацијата на ЕУ и МВР ќе продолжи со несмален интензитет

Средба Тошковски - Гир: Соработката на делегацијата на ЕУ и МВР ќе продолжи со несмален интензитет

Скопје, 8 февруари 2024 (МИА) - Соработката меѓу Делегацијата на ЕУ во државата и МВР ќе продолжи со...

Велковски – Гир: ЕУ останува силен поддржувач на државата во заложбите за намалување на невработеноста и унапредување на социјалната и детската заштита 

Велковски – Гир: ЕУ останува силен поддржувач на државата во заложбите за намалување на невработеноста и унапредување на социјалната и детската заштит...

Скопје, 8 февруари 2024 (МИА) - Европската унија ќе продолжи да обезбедува финансиска и логистичка п...

Средба на претседателот Пендаровски со eвроамбасадорот Гир

Средба на претседателот Пендаровски со eвроамбасадорот Гир

Скопје, 7 февруари 2024 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими шефот на делегација...

Гир: Не можам да коментирам за случувањата во Алијанса за Албанците, ниту за внатрешна политика на државата

Гир: Не можам да коментирам за случувањата во Алијанса за Албанците, ниту за внатрешна политика на државата

Скопје, 7 февруари 2024 (МИА) - Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска на новинарско прашање во врска со...

Гир: Загрижува слабата имплементација на препораките на ДКСК

Гир: Загрижува слабата имплементација на препораките на ДКСК

Скопје, 7 февруари 2024 (МИА) - Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска порача дека загрижува слабата имп...

Гир: Во изборниот период важно е медиумските актери да известуваат на отворен и непристрасен начин

Гир: Во изборниот период важно е медиумските актери да известуваат на отворен и непристрасен начин

Скопје, 30 јануари 2023 (МИА) - Во изборниот период важно е сите медиумски актери да известуваат на...

Евроамбасадорот Гир му го честита изборот на Џафери за премиер на техничката Влада

Евроамбасадорот Гир му го честита изборот на Џафери за премиер на техничката Влада

Скопје, 28 јануари 2024 (МИА) - Евроамбасадорот Дејвид Гир преку платформата Х му го честиташе избор...

Image

Остани поврзан