• вторник, 16 јули 2024
Поради силен дожд искачувањето до Титов врв прекинато кај Вакуфска патека

Поради силен дожд искачувањето до Титов врв прекинато кај Вакуфска патека

Тетово, 27 мај 2024 (МИА) - Традицоналното 42. мајско искачување до Тит...

Членови на ПСК ,,Голак

Членови на ПСК ,,Голак" го искачија врвот Омар

Делчево, 24 март 2024 (МИА) - Планинарскиот спортски клуб „Голак" од Делчево продолжува со активност...

Осум планинари почнаа обука за добивање лиценци за водичи во планина во зимски услови

Осум планинари почнаа обука за добивање лиценци за водичи во планина во зимски услови

Тетово, 16 март 2024 (МИА) - Осум планинари од целата држава викендов на Шар Планина ја почнаа прват...

Планинари пошумуваа на локалитетот „Менкова колиба“, кумановско

Планинари пошумуваа на локалитетот „Менкова колиба“, кумановско

Куманово, 2 март 2024 (МИА) - Педесетина планинари од Здружението за планинарење и заштита на планин...

Планинарски поход во кавадаречко

Планинарски поход во кавадаречко

Кавадарци, 18 февруари 2024 (МИА) - Планинарски февруарски поход се реализираше денеска во кавадареч...

Планинарите од клубот Љуботен традиционално во новата година прво го искачија врвот Љуботен

Планинарите од клубот Љуботен традиционално во новата година прво го искачија врвот Љуботен

Тетово, 3 јануари 2024 (МИА) - Планинарите од планинарскиот клуб „Љуботен“ согласно традицијата кај...

Македонски планинари „Први на први“ на Пелистер

Македонски планинари „Први на први“ на Пелистер

Битола, 1 јануари 2024 (МИА) - Педесеттина планинари и рекреативци од Охрид, Штип, Велес, Делчево, Б...

Стотина планинари се искачија на највисокиот врв на Осоговските Планини, Руен

Стотина планинари се искачија на највисокиот врв на Осоговските Планини, Руен

Крива Паланка, 18 септември 2023 (МИА) – Стотина планинари од шест планинарски клубови од државата у...

Се искачија преку ноќ и дочекаа изгрејсонце на врвот Љуботен 59 планинари

Се искачија преку ноќ и дочекаа изгрејсонце на врвот Љуботен 59 планинари

Тетово, 18 септември 2023 (МИА) - Планинарскиот клуб „Јелак“ од Тетово...

Четворица штипјани се искачија на библискиот врв „Арарат“

Четворица штипјани се искачија на библискиот врв „Арарат“

Штип, 8 септември 2023 (МИА) - Четворица планинари на  друштвото „...

Планинари изодија 42 километра од Бошавска трансверзала во чест на Илинден

Планинари изодија 42 километра од Бошавска трансверзала во чест на Илинден

Кавадарци, 30 јули 2023 (МИА) - Повеќемина планинари вчера изодија 42 километри од Бошавска трансвер...

Кристин Харила и нејзиниот водич Тенџин Шерпа за 92 дена ги искачија 14-те највисоки врва

Кристин Харила и нејзиниот водич Тенџин Шерпа за 92 дена ги искачија 14-те највисоки врва

Катманду, 27 јули 2023 (МИА) - Норвежанката Кристин Харила и нејзиниот водич од Непал, Тенџин Шерпа...

Штипски планинари од „Лисец“ го освоија највисокиот врв во Турција

Штипски планинари од „Лисец“ го освоија највисокиот врв во Турција

Штип, 21 јули 2023 (МИА) - Експедицијата на ДПС Лисец - Штип „АРАРАТ 2023“ составена од четири плани...

„Ја сакам Плачковица“ по 19. пат во организација на штипските планинари

„Ја сакам Плачковица“ по 19. пат во организација на штипските планинари

Штип, 5 јули 2023 (МИА) - Фестивалот „Ја сакам Плачковица“ викендов ќе се одржи по 19. пат. Во двата...

На Титов врв се искачија 600 учесници

На Титов врв се искачија 600 учесници

Тетово, 28 мај 2023 (МИА) - Околу 600 луѓе денеска се искачија на највисоката точка на Шар Планина,...

Image

Остани поврзан