• петок, 19 јули 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

13 јуни 2024  Скопје - Самит на шефови на држави и влади на учесниците...

МИА Најави - Свет

МИА Најави - Свет

13 јуни 2024  Савелетри - Почеток на тридневниот самит на шефовите на...

Групата за нуклеарно планирање на НАТО ќе се состане утре на министерскиот состанок во Брисел

Групата за нуклеарно планирање на НАТО ќе се состане утре на министерскиот состанок во Брисел

Брисел, 12 јуни 2024 (МИА) - Министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО на состанокот утре и за...

Новата влада во Северна Македонија да ги почитува меѓународните обврски, велат САД и Франција

Новата влада во Северна Македонија да ги почитува меѓународните обврски, велат САД и Франција

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Франција и САД ја повикуваат новата влада во Северна Македонија да оста...

Мичурин без вода

Мичурин без вода

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Без вода вечерва од  21:15 часот се дел од жителите од населбата М...

Индиското МНР ги повика руските власти да ги вратат телата на двајца индијци убиени во Украина

Индиското МНР ги повика руските власти да ги вратат телата на двајца индијци убиени во Украина

Њу Делхи, 12 јуни 2024 (МИА) - Индија соопшти дека двајца нејзини државјани кои биле регрутирани од...

НАТО за 25-годишнината од ослободувањето на Косово: Остануваме посветени на мирот и слободата на движење за сите

НАТО за 25-годишнината од ослободувањето на Косово: Остануваме посветени на мирот и слободата на движење за сите

Приштина, 12 јуни 2024 (МИА) – Мировната мисија на НАТО во Косово, КФОР, во објава на нејзината офиц...

Отворена групна изложба „Цртај на македонски јазик со глаголица“

Отворена групна изложба „Цртај на македонски јазик со глаголица“

Скопје, 12 јуни 2024  Почитувани,  Во рамките на богатата културна понуда...

Мота официјално нов тренер на Јувентус

Мота официјално нов тренер на Јувентус

  Торино, 12 јуни 2024 (МИА) – Италијанскиот фудбалски гигант Јувентус го назначи вечер...

Заев и Ципрас со заедничка колумна: Без проактивен пристап, ЕУ ризикува понатамошно распаѓање во Западен Балкан

Заев и Ципрас со заедничка колумна: Без проактивен пристап, ЕУ ризикува понатамошно распаѓање во Западен Балкан

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Поранешните премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас во заедничката колумна...

Сојузниците на Макрон стравуваат од последиците од распишување предвремени избори

Сојузниците на Макрон стравуваат од последиците од распишување предвремени избори

Париз, 12 јуни 2024 (МИА) - По одлуката на францускиот претседател Емануел Макрон да го распушти нац...

МД „Илинден“ - Тирана му го честита реизборот за европратеник на Винче Лорант, претседател на ФУЕН

МД „Илинден“ - Тирана му го честита реизборот за европратеник на Винче Лорант, претседател на ФУЕН

Дебар, 12 јуни 2024 (МИА) -  Македонското друштво „Илинден“ - Тира...

Литванија испраќа оклопни возила на Украина за поддршка на чистењето мини

Литванија испраќа оклопни возила на Украина за поддршка на чистењето мини

Рига, 12 јуни 2024 (МИА) - Литванија и испраќа на Украина 14 оклопни транспортери М113, соопштија де...

Хамас бара писмени гаранции од САД за спроведување на договорот за примирје

Хамас бара писмени гаранции од САД за спроведување на договорот за примирје

Каиро, 12 јуни 2024 (МИА) - Хамас сака писмени гаранции од САД за спроведување на договорот за траен...

Бајден и Зеленски ќе потпишат долгорочен безбедносен договор на Г7

Бајден и Зеленски ќе потпишат долгорочен безбедносен договор на Г7

Бари, 12 јуни 2024 (МИА) - Претседателот Џо Бајден и претседателот Володимир Зеленски утре ќе потпиш...

Image

Остани поврзан