• сабота, 22 јуни 2024
Фон дер Лајен: ЕПП ќе биде „сидро на стабилноста“ на ЕУ 

Фон дер Лајен: ЕПП ќе биде „сидро на стабилноста“ на ЕУ 

Брисел, 9 јуни 2024 (МИА) - Денеска е добар ден за Европска народна партија (ЕПП), која победи на ев...

Ричардсон МВП во финалето на ракометната Лига на шампиони

Ричардсон МВП во финалето на ракометната Лига на шампиони

Келн, 9 јуни 2024 (МИА) – Барселона вечерва стана европски шампион во ракомет, откако го победи Албо...

Националистичката Нова фламанска алијанса победник на изборите во Белгија, премиерот Де Кро поднесе оставка

Националистичката Нова фламанска алијанса победник на изборите во Белгија, премиерот Де Кро поднесе оставка

Брисел, 9 јуни 2024 (МИА) – Националистичката Нова фламанска алијанса (Н-ВА) победи на денешните изб...

Верстапен победи на трката за ГН на Канада

Верстапен победи на трката за ГН на Канада

Монтреал, 9 јуни 2024 (МИА) - Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен победи на трката за Големата наград...

МИА Најави свет

МИА Најави свет

10 јуни 2024 Нижни Новгород - Во Русија започнува дводневната средба на мин...

Макрон го распушти Парламентот и закажа предвремени избори на 30 јуни

Макрон го распушти Парламентот и закажа предвремени избори на 30 јуни

Париз, 9 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон одлучи да го распушти Националното...

Бени Ганц ја напушти владата на Нетанјаху

Бени Ганц ја напушти владата на Нетанјаху

Тел Авив, 9 јуни 2024 (МИА) - Лидерот на израелската опозиција Бени Ганц објави дека ја напушта влад...

Евроизбори: ЕПП освои 181 пратеник, пред социјалдемократите со 135 и либералите со 82  

Евроизбори: ЕПП освои 181 пратеник, пред социјалдемократите со 135 и либералите со 82  

Брисел, 9 јуни 2024 (МИА) – Десно центристичката Европска народна партија (ЕПП) ќе остане најбројна...

Ле Пен го порази Макрон, екстремната десница победи на изборите во Франција

Ле Пен го порази Макрон, екстремната десница победи на изборите во Франција

Париз, 9 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон претрпе тежок пораз на денешните е...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

10 јуни 2024 Скопје - Средба со претседателот на Собранието Африм Гаши со а...

Излезни анкети од изборите во Белгија: Либералите во водство во Брисел и Валонија, националистите во Фландрија 

Излезни анкети од изборите во Белгија: Либералите во водство во Брисел и Валонија, националистите во Фландрија 

Брисел, 9 јуни 2024 (МИА) – Првичните резултати од излезните анкети од денешните избори во Белгија п...

Познат јутјубер трет на европските избори на Кипар според излезните анкети

Познат јутјубер трет на европските избори на Кипар според излезните анкети

Никозија, 9 јуни 2024 (МИА) – Независниот кандидат Фидиа Панајоту, познат кипарски јутјубер и инфлуе...

Излезни анкети: ГЕРБ на Бојко Борисов е убедлив победник на изборите во Бугарија

Излезни анкети: ГЕРБ на Бојко Борисов е убедлив победник на изборите во Бугарија

Софија, 9 јуни 2024 (МИА) - Партијата ГЕРБ на порнешниот премиер Бојко Борисов е убедлив победник и...

Нова демократија со убедлива предност на европските избори во Грција по пребројани 40 отсто од гласовите

Нова демократија со убедлива предност на европските избори во Грција по пребројани 40 отсто од гласовите

Атина, 9 јуни 2024 (МИА)  – Нова демократија со 27,58 отсто е прва на европските избори во Грци...

ЕПП ќе остане најмоќна политичка група во ЕП што ги зголемува шансите на Фон дер Лајен за втор мандат

ЕПП ќе остане најмоќна политичка група во ЕП што ги зголемува шансите на Фон дер Лајен за втор мандат

Берлин, 9 јуни 2024 (МИА) - Европска народна партија (ЕПП) чиј кандидат за нов мандат за претседател...

Image

Остани поврзан