• четврток, 20 јуни 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

29 април 2024  Скопје - Министерот за надворешни работи, Бујар Османи,...

Ахмети: Да не се враќаме во минатото и да се огорчуваме затоа што викав УЧК, но УЧК е албанска гордост и ја спаси Македонија

Ахмети: Да не се враќаме во минатото и да се огорчуваме затоа што викав УЧК, но УЧК е албанска гордост и ја спаси Македонија

Скопје, 28 април 2024 (МИА) – Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, вечерва од...

Мицкоски: Партнерот за коалиција ќе го бараме во албанската опозиција, граѓаните масовно да излезат на гласање на 8 мај

Мицкоски: Партнерот за коалиција ќе го бараме во албанската опозиција, граѓаните масовно да излезат на гласање на 8 мај

Скопје, 28 април 2024 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва од митингот во...

Пендаровски во Маврово: Мицкоски ги моли коалиционите партнери за гласови за Силјановска  

Пендаровски во Маврово: Мицкоски ги моли коалиционите партнери за гласови за Силјановска  

Маврово, 28 април 2024 (МИА) - Кандидатот за претседател поддржан од СДСМ Стево Пендаровски на денеш...

Ковачевски од Крушево: Гласањето против не ѝ носи добро на Македонија, само ако гласаме „за“, може да одиме напред

Ковачевски од Крушево: Гласањето против не ѝ носи добро на Македонија, само ако гласаме „за“, може да одиме напред

Скопје, 28 април 2024 (МИА) – Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, на ве...

Телефонски разговор Бајден - Нетанјаху

Телефонски разговор Бајден - Нетанјаху

Вашингтон, 28 април 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден во денешниот телефонски разгово...

Апасиев од Штип: На парламентарните избори очекуваме од осум до дванаесет пратеници

Апасиев од Штип: На парламентарните избори очекуваме од осум до дванаесет пратеници

Штип, 28 април 2024 (МИА) - Целта на Левица на овие избори да го „кутне“ ВМРО - ДПМНЕ под 50 пратени...

Касами од Желино: После 8 мај сите жители ќе бидат подеднакво третирани од централната власт

Касами од Желино: После 8 мај сите жители ќе бидат подеднакво третирани од централната власт

Тетово, 28 април 2024 (МИА) – Носителот на листата на коалицијата „Вреди“ во Шестата изборна единица...

Белата куќа повика на мирни студентски собири за поддршка на Газа

Белата куќа повика на мирни студентски собири за поддршка на Газа

Вашингтон, 28 април 2024 (МИА) -  Белата куќа денеска повика на мирни студентски собири за подд...

Пендаровски: Нашата понуда е единствена која гарантира дека Македонија ќе оди напред

Пендаровски: Нашата понуда е единствена која гарантира дека Македонија ќе оди напред

Дебар, 28 април 2024 (МИА) - Кандидатот за претседател Стево Пендаровски пред граѓаните на населенот...

Саудиска Арабија предупреди на економските последици од војната во Газа

Саудиска Арабија предупреди на економските последици од војната во Газа

Ријад, 28 април 2024 (МИА/МИА) - Саудиските власти денеска повикаа на смирување на тензиите на Блиск...

Дипломатскиот клуб од Скопје го одбележа Денот на македонската дипломатија

Дипломатскиот клуб од Скопје го одбележа Денот на македонската дипломатија

Скопје, 28 април 2024 (МИА) - Дипломатскиот клуб од Скопје денеска го одбележа Денот на македонската...

Димитриевски: Нема договор за коалиција до овој момент, партиското раководство ќе одлучува за поддршка на претседател

Димитриевски: Нема договор за коалиција до овој момент, партиското раководство ќе одлучува за поддршка на претседател

Струга, 28 април 2024 (МИА) - Движењето ЗНАМ - За наша Македонија сеуште нема договорено коалиција с...

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Твоја Македонија на митинг во Могила

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Твоја Македонија на митинг во Могила

Скопје, 28 април 2024 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Твоја Македонија денеска одржа предизборен ми...

Францускиот министер за надворешни работи повика на поголема соработка за европската одбрана

Францускиот министер за надворешни работи повика на поголема соработка за европската одбрана

Берлин, 28 април 2024 (МИА) - Посилна европска соработка во одбраната ќе дејствува како „втора полис...

Image

Остани поврзан