• среда, 17 април 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

2 март 2024  Крива Паланка - Изјава  на министерот за земјоделств...

Повредена жена пешак на бул. „Филип Втори Македонски“ во Скопје

Повредена жена пешак на бул. „Филип Втори Македонски“ во Скопје

Скопје, 1 март 2024 (МИА) - Во СВР Скопје вечерва во 19.11 часот е пријавено дека на бул. „Филип Вто...

Квинси Промес уапсен во Дубаи

Квинси Промес уапсен во Дубаи

Дубаи, 1 март 2024 (МИА) - Холандскиот фудбалер Квинси Промес е уапсен во Дубаи поради „локален прекршок“, две недели...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

2 март 2024 Анталија - Продолжува Дипломатскиот форум во Анталија, со повеќ...

Бајден најави учество на САД во испраќањето хуманитарна помош во Газа од воздух

Бајден најави учество на САД во испраќањето хуманитарна помош во Газа од воздух

Вашингтон, 1 март 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека САД „во наред...

Коцевски: Доказите за убиството на Вања се обезбедени, чекаме екстрадиција на Палчо 

Коцевски: Доказите за убиството на Вања се обезбедени, чекаме екстрадиција на Палчо 

Скопје, 1 март 2024 (МИА) – Државниот обвинител Љупчо Коцевски вели дека во обвинителската кариера и...

Шампионот Медведев елиминиран во Дубаи

Шампионот Медведев елиминиран во Дубаи

Дубаи, 1 март 2024 (МИА) - Шампионот од минатата сезона, Даниил Медведев е елиминиран во полуфиналет...

Бела куќа: Бајден го потпиша нацрт-законот со кој се избегнува блокирање на владата

Бела куќа: Бајден го потпиша нацрт-законот со кој се избегнува блокирање на владата

Вашингтон, 1 февруари 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска потпиша нацрт-закон з...

Пад на вредноста на швајцарскиот франк поради ненадејната најава за заминување на претседателот на Швајцарската централна банка

Пад на вредноста на швајцарскиот франк поради ненадејната најава за заминување на претседателот на Швајцарската централна банка

Цирих, 1 март 2024 (МИА) - Швајцарската централна банка денеска предизвика изненадување со објавата...

Ковачевски од Рим: Со СДСМ членството во ЕУ до 2030 година е амбициозна, но достижна цел

Ковачевски од Рим: Со СДСМ членството во ЕУ до 2030 година е амбициозна, но достижна цел

Скопје, 1 март 2024 (МИА) - Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковач...

Русија: Се зголемува бројот на приведени на митинзите во знак на сеќавање на Навални

Русија: Се зголемува бројот на приведени на митинзите во знак на сеќавање на Навални

Москва, 1 март 2024 (МИА) - Најмалку 56 лица се уапсени денеска низ Русија на собири по повод погреб...

Левица објави дека Билјана Ванковска собрала 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Левица објави дека Билјана Ванковска собрала 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Скопје, 1 март 2024 (МИА) -  Партијата Левица во објава на Фејсбук соопшти дека професорката Би...

Отворена изложбата „Нингјо“ во Археолошкиот музеј по повод 30 години дипломатски односи со Јапонија

Отворена изложбата „Нингјо“ во Археолошкиот музеј по повод 30 години дипломатски односи со Јапонија

Скопје, 1 март 2024 (МИА) - Изложба на јапонски кукли „Нингјо“ е отворена за посетители во Археолошк...

Османи:  Да не бараме алиби и да се реорганизираме за издавање на пасошите

Османи: Да не бараме алиби и да се реорганизираме за издавање на пасошите

Скопје, 1 март 2024 (МИА) - Засега пораката од Грција е дека тие немаат можност да прифатат какво би...

Скандал во Дубаи - Русинот Рубљев дисквалификуван поради навреда на судијата

Скандал во Дубаи - Русинот Рубљев дисквалификуван поради навреда на судијата

Дубаи, 1 март 2024 (МИА) - Рускиот тенисер Андреј Рубљев беше дисквалификуван на мечот со Александар Бублик, поради т...

Image

Остани поврзан