• понеделник, 15 јули 2024
Митрески: Задоволен сум што првиот указ што го потпишав е Указот за прогласување на Законот за употреба на македонскиот јазик

Митрески: Задоволен сум што првиот указ што го потпишав е Указот за прогласување на Законот за употреба на македонскиот јазик

Скопје, 26 јануари 2024 (МИА) - Новиот претседател на Собранието Јован Митрески го потпиша Указот за...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

27 јануари 2024  Скопје - Меѓународна конференција на тема „Следното г...

Бернар Арно, најбогат на светот според Форбс

Бернар Арно, најбогат на светот според Форбс

Њујорк, 26 јануари 2024 (МИА) – Французинот Бернар Арно, претседател и извршен директор на глобалнат...

Хутите нападнаа британски танкер за нафта „Марлин Луанда“ во Аденскиот Залив

Хутите нападнаа британски танкер за нафта „Марлин Луанда“ во Аденскиот Залив

Лондон, 26 јануари 2024 (МИА) – Британската поморска безбедносна компанија „Амбри“ денеска соопшти д...

Руски економист и опозиционер назначен за декан на Лондонската бизнис школа

Руски економист и опозиционер назначен за декан на Лондонската бизнис школа

Вашингтон, 26 јануари 2023 (МИА) - Административниот совет на Лондонската бизнис школа го назначи за...

Матарела го осуди растечкиот антисемитизам, холокаустот го нарече најгрозоморното злосторство

Матарела го осуди растечкиот антисемитизам, холокаустот го нарече најгрозоморното злосторство

Рим, 26 јануари 2024 (МИА) – Италијанскиот претседател Серџо Матарела денеска го осуди растечкиот ан...

МИА Најави – свет

МИА Најави – свет

27 Јануари 2024 - Светски ден на сеќавање на Холокаустот Аушвиц – С...

Ердоган ја поздрави одлуката на МСП за Израел

Ердоган ја поздрави одлуката на МСП за Израел

Анкара, 26 јануари 2024 (МИА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, ја поздрави одлуката на Меѓ...

Спасовски на средба со соработниците и поширокото раководство на МВР

Спасовски на средба со соработниците и поширокото раководство на МВР

Скопје, 26 јануари 2024 (МИА) - Министерот за внатрешни работи во оставка Оливер Спасовски вечерва в...

Бајден го одложи разгледувањето на новите терминали за извоз на гас за еколозите да го поддржат на изборите

Бајден го одложи разгледувањето на новите терминали за извоз на гас за еколозите да го поддржат на изборите

Вашингтон, 26 јануари 2024 (МИА) – Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден денеск...

Влада: Предлог измените на Законот за рестриктивни мерки едногласно поддржани и доставени до Собранието

Влада: Предлог измените на Законот за рестриктивни мерки едногласно поддржани и доставени до Собранието

Скопје, 26 јануари 2024 (МИА) - Владината прес-служба вечерва соопшти дека на 221-та владина седница...

Шарл Мишел се повлече од трката за место во Европскиот парламент 

Шарл Мишел се повлече од трката за место во Европскиот парламент 

Брисел, 26 јануари 2024 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, вечерва соопшти дека...

Германија: Израел мора да ја почитува судската одлука, а Хамас да ги ослободи заложниците

Германија: Израел мора да ја почитува судската одлука, а Хамас да ги ослободи заложниците

Берлин, 26 јануари 2024 (МИА) – Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок изјави де...

Франција прв финалист на Европското првенство во ракомет

Франција прв финалист на Европското првенство во ракомет

Келн, 26 јануари 2024 (МИА) – Репрезентацијата на Франција е првиот финалист на 16. Европско ракомет...

Сијарто во Сараево: Унгарија е за забрзан влез на земјите од Западен Балкан во ЕУ

Сијарто во Сараево: Унгарија е за забрзан влез на земјите од Западен Балкан во ЕУ

Сараево, 26 јануари 2024 (МИА) – Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска во С...

Image

Остани поврзан