• понеделник, 26 февруари 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

1 декември 2023  Скопје - Втор ден од Министерскиот совет на ОБСЕ:...

Маричиќ: Формирање централна ИПА агенција за успешна реализација на проектите по моделот на ИПАРД

Маричиќ: Формирање централна ИПА агенција за успешна реализација на проектите по моделот на ИПАРД

Скопје, 30 ноември 2023 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ вели дека треба да с...

МНР: Средбата со Борг и Лавров беше свикана со цел да се обезбеди натамошно функционирање на институциите на ОБСЕ

МНР: Средбата со Борг и Лавров беше свикана со цел да се обезбеди натамошно функционирање на институциите на ОБСЕ

Скопје, 30 ноември 2023 (МИА) - Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека средбата на...

Кјелце ја продолжи серијата порази на Еурофарм Пелистер

Кјелце ја продолжи серијата порази на Еурофарм Пелистер

Битола, 30 ноември 2023 (МИА) - Европскиот вицепрвак и шампион на Полска, Кјелце, ја продолжи серија...

Американска амбасада за средбата Мицкоски-О‘ Брајан: Потенцирана важната улога што сите политички партии треба да ја имаат за поддршка на евроинтегративниот процес

Американска амбасада за средбата Мицкоски-О‘ Брајан: Потенцирана важната улога што сите политички партии треба да ја имаат за поддршка на евроинтеграт...

Скопје, 30 ноември 2023 (МИА) - Американската амбасада во Северна Македонија вечерва информираше за...

Републиканците сè уште ја туркаат истрагата околу Бајден и најавија гласање за негов импичмент

Републиканците сè уште ја туркаат истрагата околу Бајден и најавија гласање за негов импичмент

Вашингтон, 30 ноември 2023 (МИА) - Републиканците во Претставничкиот дом на САД во наредените недели...

Блинкен: Израел планира да продолжи со нападите во Газа, но мора да ги заштити цивилите

Блинкен: Израел планира да продолжи со нападите во Газа, но мора да ги заштити цивилите

Тел Авив, 30 ноември 2023 (МИА) – Нашиот непосреден фокус е да работиме со нашите партнери за да ја...

О`Брајан за уставните измени: Не би гласал за некој што вели – имам подобра понуда, но не кажувам каква

О`Брајан за уставните измени: Не би гласал за некој што вели – имам подобра понуда, но не кажувам каква

Скопје, 30 ноември 2023 (МИА) - Помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Бр...

САД и годинава ќе обезбедат активна поддршка за енергеткиот систем на Украина

САД и годинава ќе обезбедат активна поддршка за енергеткиот систем на Украина

Вашингтон, 30 ноември 2023 (МИА) - Властите на САД имаат намера да обезбедат активна поддршка на Укр...

Русија и Саудиска Арабија го продолжуваат намалувањето на производството на нафта до март 2024 година

Русија и Саудиска Арабија го продолжуваат намалувањето на производството на нафта до март 2024 година

Москва, 30 ноември 2023 (МИА) – Русија ќе поддржи намалување на производството на нафта на 500.000 б...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

1 декември 2023 Светски ден на борба против сида Дубаи – Продолжува...

Земјите-членки на ЕУ сакаат повеќе да се фокусираат на менталното здравје

Земјите-членки на ЕУ сакаат повеќе да се фокусираат на менталното здравје

Брисел, 30 ноември 2023 (МИА) – Земјите членки на ЕУ сакаат да водат поголема грижа за менталното зд...

Облак: Целиот свет зборуваше за Роналдо и Меси, но без нив Ла Лига стана порамноправна

Облак: Целиот свет зборуваше за Роналдо и Меси, но без нив Ла Лига стана порамноправна

Мадрид, 30 ноември 2023 (МИА) - Голманот на Атлетико Мадрид, Јан Облак го оцени моменталното ниво на...

ОН ги поздравија германските ветувања на самитот на ОН за климатски промени

ОН ги поздравија германските ветувања на самитот на ОН за климатски промени

Њујорк, 30 ноември 2023 (МИА) – Обединетите нации го поздравија ветувањето од 200 милиони долари на...

Повеќе од два милиони раселени поради поплавите на Рогот на Африка

Повеќе од два милиони раселени поради поплавите на Рогот на Африка

Могадишу, 30 ноември 2023 (МИА) – Повеќе од два милиони луѓе се раселени, а речиси 300 загинаа во об...

Image

Остани поврзан