• четврток, 20 јуни 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

6 октомври 2023  Скопје - Седница на собраниската Комисија за економск...

МИА Најави – свет

МИА Најави – свет

6 октомври 2023 Мадрид – Во Гранада се одржува неформален самит на Европски...

Ембид ја избра репрезентацијата на САД

Ембид ја избра репрезентацијата на САД

Филаделфија, 5 октомври 2023 (МИА) – Кошаркарот на НБА лигашот Филаделфија, Џоел Ембид, во иднина ќе...

ЕУ и Белата куќа го осудија рускиот напад во областа Херсон

ЕУ и Белата куќа го осудија рускиот напад во областа Херсон

Киев, 5 октомври 2023 (МИА) – Денешниот руски ракетен напад врз селото Хроза, областа Херсон, при шт...

Груби: Не го познавам „Черепот“ и не знам кому му пречи да има повеќе контрола во кладилниците и казината

Груби: Не го познавам „Черепот“ и не знам кому му пречи да има повеќе контрола во кладилниците и казината

Скопје, 5 октомври 2023 (МИА) – Јас сум само прв потретседател на Владата кој го менува премиерот ко...

Повеќе од 100 луѓе загинаа при напад со дронови врз Воена академија во Сирија (ДПЛ)

Повеќе од 100 луѓе загинаа при напад со дронови врз Воена академија во Сирија (ДПЛ)

Дамаск, 5 октомври 2023 (МИА) – При напад со беспилотни летала врз Воена академија во сириската пров...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на Груби за Канал 5

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на Груби за Канал 5

Скопје, 5 октомври 2023 Груби е очигледно нервозен, ако сака намерно да ги заборави некои ра...

Џафери: Претседателот на Собранието може да ја прекине седницата ако нема кворум или ако оцени дека треба да се прекине

Џафери: Претседателот на Собранието може да ја прекине седницата ако нема кворум или ако оцени дека треба да се прекине

Скопје, 5 октомври 2023 (МИА) - Според членот 81, претседателот на Собранието може да ја прекине сед...

Груби: Засега остануваме на ставот за 100 дена премиер Албанец, освен ако ВМРО-ДПМНЕ не ги гласа уставните измени

Груби: Засега остануваме на ставот за 100 дена премиер Албанец, освен ако ВМРО-ДПМНЕ не ги гласа уставните измени

Скопје, 5 октомври 2023 (МИА) – Доколку не се усвојат уставните измени парламентарните избори ќе се...

Мицкоски: Образованието е основа на се, идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе работи да биде квалитетно

Мицкоски: Образованието е основа на се, идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе работи да биде квалитетно

Скопје, 5 октомври 2023 Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото обраќање...

Средба на Грковска со средношколци од Валандово во рамки на кампањата „Зависи од мене и тебе“

Средба на Грковска со средношколци од Валандово во рамки на кампањата „Зависи од мене и тебе“

Скопје, 5 октомври 2023 (МИА) - Во рамки на кампањата „Зависи од мене и тебе“, наменета за јакнење н...

Украина засега нема да ги тужи земјите кои го ограничија увозот на нејзиното жито

Украина засега нема да ги тужи земјите кои го ограничија увозот на нејзиното жито

Киев, 5 октомври 2023 (МИА) – Киев соопшти дека ја привремено ја стопира тужбата пред Светската трго...

Хетафе го смени називот на стадионот поради потценување на женскиот фудбал

Хетафе го смени називот на стадионот поради потценување на женскиот фудбал

Мадрид, 5 октомври 2023 (МИА) – Прволигашот од мадридското предградие Хетафе го избриша името на Алф...

Сопственикот на Астон Мартин против проширување на Ф1

Сопственикот на Астон Мартин против проширување на Ф1

Лондон, 5 октомври 2023 (МИА) – Сопственикот на тимот Астон Мартин, Лоренс Строл, се противи на прош...

Пецаков: Ниту ова ниту било кое раководство на Охрид не се дрзнало да не се грижи за статусот на регионот во УНЕСКО

Пецаков: Ниту ова ниту било кое раководство на Охрид не се дрзнало да не се грижи за статусот на регионот во УНЕСКО

Охрид, 5 октомври 2023 (МИА) – Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков,...

Image

Остани поврзан