• недела, 10 декември 2023
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

26 септември 2023  Ск...

Стотици луѓе се повредени во експлозијата во Нагорно-Карабах

Стотици луѓе се повредени во експлозијата во Нагорно-Карабах

Ереван, 25 септември 2023 (МИА) - Најмалку 200 лица се повредени, а неутврден број луѓе загинале во...

Маричиќ: Реално е да очекуваме проширување на ЕУ до 2030 година

Маричиќ: Реално е да очекуваме проширување на ЕУ до 2030 година

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) - Заради изборите во Европскиот Парламент постојат повеќе причини да...

Бесими: Средствата  од Законот за данок на солидарност ќе одат само за програма П1 во Буџетот за антикризни мерки

Бесими: Средствата од Законот за данок на солидарност ќе одат само за програма П1 во Буџетот за антикризни мерки

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) -  Средствата  од Законот за данок на солидарност ќе одат...

МИА Најави - Свет

МИА Најави - Свет

26 септември 2023 - Светски ден за целосна елиминација на нуклеарното оружје

Битиќи: ММФ ќе продолжи со силна поддршка на државава на патот кон полноправно членство во ЕУ

Битиќи: ММФ ќе продолжи со силна поддршка на државава на патот кон полноправно членство во ЕУ

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) - Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ре...

Маричиќ: Со неизгласувањето на уставните измени ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира целиот регион

Маричиќ: Со неизгласувањето на уставните измени ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира целиот регион

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира целиот регио...

Николоски: И да има уставни измени за шест месеци ќе следи ново бугарско вето

Николоски: И да има уставни измени за шест месеци ќе следи ново бугарско вето

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) – Доколку пројдат уставните измени под бугарски диктат, а нема да пр...

Гувернерот на Севастопол објави воздушна тревога, сообраќајот на Кримскиот мост е запрен

Гувернерот на Севастопол објави воздушна тревога, сообраќајот на Кримскиот мост е запрен

Москва, 25 септември 2023 (МИА) - Гувернерот на Севастопол на Крим, назначен од Москва, Михаил Разво...

Лајчак: Интензивни и суштински консултации со претставници на Франција, Германија, Италија и САД

Лајчак: Интензивни и суштински консултации со претставници на Франција, Германија, Италија и САД

Белград, 25 септември 2023 (МИА) - Специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Срби...

САД и нудат на Полска заем од 2 милијарди долари за модернизација на нејзината војска

САД и нудат на Полска заем од 2 милијарди долари за модернизација на нејзината војска

Вашингтон, 25 септември 2023 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска...

Сенаторот Боб Менендез изјави дека е невин по федералните тужби за корупција, нема да си даде оставка 

Сенаторот Боб Менендез изјави дека е невин по федералните тужби за корупција, нема да си даде оставка 

Вашингтон, 25 септември 2023 (МИА) - Боб Менендез, демократски сенатор од Њу Џерси, денеска на прес-...

Дијамантската лига стартува во Ксиамен во април

Дијамантската лига стартува во Ксиамен во април

Лондон, 25 септември 2023 (МИА) – Организаторите на Дијамантската лига го објавија вечерва календаро...

Експлозија во складиште за бензин во Нагорно-Карабах, има жртви и повредени

Експлозија во складиште за бензин во Нагорно-Карабах, има жртви и повредени

Ереван, 25 септември 2023 (МИА) - Силна експлозија се случи во складиште за бензин недалеку од патот...

Во Љубљана одбележани 30 години од дипломатските односи меѓу Северна Македонија и Словенија

Во Љубљана одбележани 30 години од дипломатските односи меѓу Северна Македонија и Словенија

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) - Во Љубљана денеска беа одбележани 30-годишни од воспоставувањето д...

Image

Остани поврзан