• среда, 24 април 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

4 мај 2023  Скопје - Одбележување на 120...

Најмалку две жртви во поплавите во Италија, едно лице исчезнато

Најмалку две жртви во поплавите во Италија, едно лице исчезнато

Милано, 3 мај 2023 (МИА) – Најмалку две лица ги загубија животите во невремето и поплавите што ја за...

Бројот на жртвите во руските напади во областа Херсон се искачи на 21, 48 луѓе се ранети

Бројот на жртвите во руските напади во областа Херсон се искачи на 21, 48 луѓе се ранети

Киев, 3 мај 2023 (МИА) – Најмалку 21 лице загинаа, а 48 се ранети во денешните руски напади врз реги...

Изградбата на коридорите,  економијата и напредокот во евроинтеграциите, во фокусот на „Рамо до рамо“ на СДСМ

Изградбата на коридорите, економијата и напредокот во евроинтеграциите, во фокусот на „Рамо до рамо“ на СДСМ

Скопје, 3 мај 2023 (МИА) - Владата предводена од СДСМ, како ниту една п...

Најмалку една жртва во пукање во Атланта

Најмалку една жртва во пукање во Атланта

Атланта, 3 мај 2023 (МИА) – Најмалку едно лице е убиено, а три се хоспитализирани по пукање во медиц...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

4 Мај 2023 Стокхолм – Почнува дводневниот состанок на министрите за здравст...

Советот на амбасадори со сочувство до српската амбасадорка

Советот на амбасадори со сочувство до српската амбасадорка

Скопје, 3 мај 2023 (МИА) - Македонскиот Совет на амбасадори до амбасадорката на Република Србија во...

Нов пакет воена помош од САД за Украина вреден 300 милиони долари

Нов пакет воена помош од САД за Украина вреден 300 милиони долари

Вашингтон, 3 мај 2023 (МИА) - САД најавија дополнителна воена помош за Украина во вредност од 300 ми...

Формирана светска шаховска лига

Формирана светска шаховска лига

Дубаи, 3 мај 2023 (МИА) – Со заедничка акција на Меѓународната шаховска федерација (ФИДЕ) и индискат...

Ескобар за коалицијата Мета-Бериша: Граѓаните да не се враќаат назад, кога можат да гледаат во иднината

Ескобар за коалицијата Мета-Бериша: Граѓаните да не се враќаат назад, кога можат да гледаат во иднината

Тирана, 3 мај 2023 (МИА) – Да гласаш за коалицијата Бериша-Мета за САД е враќање назад на земјата, о...

Османи: Постои силна поврзаност помеѓу слободата на медиумите и безбедноста

Османи: Постои силна поврзаност помеѓу слободата на медиумите и безбедноста

Скопје, 3 мај 2023 (МИА) - Постои силна поврзаност помеѓу слободата на...

Објавен романот „Плачеш како кит“ од Ѕвездан Георгиевски

Објавен романот „Плачеш како кит“ од Ѕвездан Георгиевски

Скопје, 3 мај 2023 (МИА) - Во издание на издавачката куќа „Бегемот“, из...

ЦП на Алтернатива го овласти Гаши да отпочне разговори за потенцијални соработки во рамки на албанската опозиција

ЦП на Алтернатива го овласти Гаши да отпочне разговори за потенцијални соработки во рамки на албанската опозиција

Скопје, 3 мај 2023 (МИА) - Централното претседателство на Алтернатива го овласти претседателот на па...

Првпат во историјата англискиот куп за фудбалерки пред полни трибини

Првпат во историјата англискиот куп за фудбалерки пред полни трибини

Лондон, 3 мај 2023 (МИА) – Првпат во историјата распродадени се влезниците за финалето во англискиот...

Се прават последните проби на Драмското студио Тетово за новата премиера – комедијата „Вај-Фај“

Се прават последните проби на Драмското студио Тетово за новата премиера – комедијата „Вај-Фај“

Тетово, 3 мај 2023 (МИА) – Актерите од Драмското студио Тетово неделава...

Image

Остани поврзан