• вторник, 16 април 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД 29 април 2023  Скопје – Прес-к...

Путин потпиша указ за воведување доживотна затворска казна за велепредавство

Путин потпиша указ за воведување доживотна затворска казна за велепредавство

Москва, 28 април 2023 (МИА) - Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша нов пакет измени на К...

Караванот „Рамо до рамо до победа“ на СДСМ во Петровец, Чаир, Чучер Сандево и Карпош

Караванот „Рамо до рамо до победа“ на СДСМ во Петровец, Чаир, Чучер Сандево и Карпош

Скопје, 28 април 2023 (МИА) - Караванот „Рамо до рамо до победа“ на СДСМ денеска на терен со граѓани...

Велешките средношколци го одбележаа глобалниот „Ден на споделување добрини“

Велешките средношколци го одбележаа глобалниот „Ден на споделување добрини“

Велес, 28 април 2023 (МИА) - Ученици од Економското училиште „Јовче Тесличков” од Велес заедно со св...

Приведен разбојник во Велес, украденото ќе биде вратено на сопственичката

Приведен разбојник во Велес, украденото ќе биде вратено на сопственичката

Скопје, 28 април 2023 (МИА) - Полициски службеници од велешкото СВР денеска, околу 16 часот, го лиши...

Колефски е убеден дека жителите на општина Пустец ќе му ја дадат довербата за да продолжи со реални проекти

Колефски е убеден дека жителите на општина Пустец ќе му ја дадат довербата за да продолжи со реални проекти

Дебар, 28 април 2023 (МИА) - По низата обвинувања кажани од противкандидатот Панди Јани, за „негова...

Температурни рекорди за април во Шпанија и Португалија

Температурни рекорди за април во Шпанија и Португалија

Мадрид, 28 април 2023 (МИА) - Континентална Шпанија и Португалија регистрираа температурни рекорди з...

Обновените стари бигорски камбани поставени во манастирот во Рајчица

Обновените стари бигорски камбани поставени во манастирот во Рајчица

Дебар, 29 април 2023 (МИА) - Во овој празничен период на пасхално ликување, во Бигорскиот метох, ман...

Во Велес одбележани  120 години од Солунските атентати

Во Велес одбележани 120 години од Солунските атентати

Велес, 28 април 2023 (МИА) - Под слоганот „Се арчиме за Македонија“ Општина Велес денеска одбележа 1...

Променливо облачно, температура до 22 степена

Променливо облачно, температура до 22 степена

Скопје, 29 април 2023 (МИА) - Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен ветер од...

Папата во Унгарија ја повика Европа да се обедини за да се стави крај на војната на нејзино тло

Папата во Унгарија ја повика Европа да се обедини за да се стави крај на војната на нејзино тло

 Будимпешта. 28 април 2023 (МИА) - Папата Франциско денеска ја осуди „адолесцентната воинствено...

Мицкоски на средба со ко-основачот Мајк Зафировски и бордот на директори на „Македонија 2025“

Мицкоски на средба со ко-основачот Мајк Зафировски и бордот на директори на „Македонија 2025“

Скопје, 28 април 2023 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Миц...

Продолжени роковите за замрзнување на цените на одредени видови овошје и зеленчук и за прибавување и продавање задолжителни количества од нив

Продолжени роковите за замрзнување на цените на одредени видови овошје и зеленчук и за прибавување и продавање задолжителни количества од нив

Скопје, 28 април 2023  Владата на денешната 150 седница донесе Одлука за изменување на...

Велешкиот полигон за возила пет месеци затворен

Велешкиот полигон за возила пет месеци затворен

Велес, 28 април 2023 (МИА) - Жителите на Велес и на околните села пет месеци немаат можност да се об...

Американскиот Конгрес го избра  Дејвид Џ. Костеланчик за нов амбасадор во Албанија

Американскиот Конгрес го избра Дејвид Џ. Костеланчик за нов амбасадор во Албанија

Тирана, 28 април 2023 (МИА) - Американскиот Конгрес го избра  дипломатот од кариера Дејвид Џ. К...

Image

Остани поврзан