• вторник, 18 јуни 2024
На денешен ден

На денешен ден

5 февруари 2022 (МИА)   1679.- Умрел холандскиот писател Јост ван ден Вондел, најплоден и најзначаен книжевник на...

Од верските календари

Од верските календари

5 февруари 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијан...

Сончево со мала до умерена облачност, ќе дува слаб до умерен северозападен ветер

Сончево со мала до умерена облачност, ќе дува слаб до умерен северозападен ветер

Скопје, 5 февруари 2022 (МИА) - Времето ќе биде сончево со мала, во северозападните и западните делови умерена облачност...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 5 февруари 2022 (МИА) – Денеска е сабота, 5 февруари 2022 година, 36-иот ден во годината. До крајот на годината...

Маричиќ: Никој нема луксуз за натамошно одлагање на почетокот на преговорите

Маричиќ: Никој нема луксуз за натамошно одлагање на почетокот на преговорите

Скопје, 4 февруари 2022 (МИА) - Франција покажува интерес за Западниот Балкан, тоа нам ни е доволно да...

Андреа Коевска со „CIRCLES

Андреа Коевска со „CIRCLES" претставник на Евросонг 2022

Скопје, 4 февруари 2022 (МИА) - „CIRCLES" во изведба на Андреа Коевска е композицијата која ќе ја претс...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

5 февруари 2022  Скопје -  Министерот за надворешни работи, Бујар Осмни ќе одржи бриф...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

5 февруари 2022 Вашингтон - Средба на американскиот државен секретар Ентони Блинкен с...

Економијата на САД во јануари со рекордни 467.000 вработувања

Економијата на САД во јануари со рекордни 467.000 вработувања

Вашингтон, 4 февруари 2022 (МИА) - Во американската економија во јануари се вработиле 467.000 лица, на...

Завршен концерт под мотото „Делчево во чест на Гоце

Завршен концерт под мотото „Делчево во чест на Гоце"

Делчево, 4 февруари 2022 (МИА) - Со концерт под мотото „Делчево во чест на Гоце", финишираа активностит...

Изгласана недоверба на црногорската Влада

Изгласана недоверба на црногорската Влада

Подгорица, 4 февруари 2022 (МИА) - Пратениците во црногорскиот Парламент вечерва и изгласаа недоверба н...

Петличковски: Се очекува блага пролет, но рано е да ја прогласиме пандемијата за завршена

Петличковски: Се очекува блага пролет, но рано е да ја прогласиме пандемијата за завршена

Скопје, 4 февруари 2022 (МИА) - Во многу подобра ситуација сме од пред две години и се движиме кон енде...

Николај Шабев: Првиот лет Софија-Скопје-Софија ќе биде на 11 февруари, а редовните летови ќе започнат во март

Николај Шабев: Првиот лет Софија-Скопје-Софија ќе биде на 11 февруари, а редовните летови ќе започнат во март

Софија, 4 февруари 2022 (МИА) - Бугарскиот министер за транспорт Николај Шабев за БНТ изјави дека првио...

Сабев: Првиот лет Софија-Скопје на 11 февруари,  редовни летови од  март

Сабев: Првиот лет Софија-Скопје на 11 февруари, редовни летови од март

Софија, 11 февруари 2022 (МИА) - Министерот за транспорт на Бугарија Николај Сабев за БНТ изјави дека п...

Авион со туристи се урна над платото Наска во Перу

Авион со туристи се урна над платото Наска во Перу

Лима, 4 февруари 2022 (МИА) - Седум лица загинаа денеска во несреќа на мал авион кој леташе над геоглиф...

Image

Остани поврзан