• среда, 19 јуни 2024
Обичаи и верувања

Обичаи и верувања

30 март 2021 (МИА)  Свадбени обичаи од Сетина и Попадија  Армасување. За армасување,...

На денешен ден

На денешен ден

30 март 2021 (МИА) 1135.- Роден е еврејскиот филозо...

Променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северен правец

Променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северен правец

Скопје, 30 март 2021 (МИА) – Времето во земјава ќе биде променливо об...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 30 март 2021 (МИА) - Денеска вторник, 30 март 2021 година, 89-иот ден во годината. До крајот на...

Џафери: Ако се договориле за одложување на пописот, тоа треба да се преточи во Предлог-закон

Џафери: Ако се договориле за одложување на пописот, тоа треба да се преточи во Предлог-закон

Скопје, 29 март 2021 (МИА) - Одлуката за одложување на пописот не се прави со прес-конференција, туку с...

МИА Најави – МКД

МИА Најави – МКД

30 март 2021 Скопје – Седница на Советот за безбедност. (во Каб...

ВМРО-ДПМНЕ: Ги осудуваме негаторските и шовинистички изјави на Џамбаски кон постоењето на Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ги осудуваме негаторските и шовинистички изјави на Џамбаски кон постоењето на Македонија

29 март 2021  ВМРО-ДПМНЕ ги осудува негаторските и шовинистички изјави на Ангел Џамбаски кон постоењет...

МНР со протестна нота до бугарското МНР по видео на пратеникот во ЕП Ангел Џамбаски

МНР со протестна нота до бугарското МНР по видео на пратеникот во ЕП Ангел Џамбаски

Скопје, 29 март 2021 (МИА) - Министерството за надворешни работи (МНР) денеска преку Амбасадата на Севе...

Строгите мерки за ограничување во Турција остануваат и за Рамазан

Строгите мерки за ограничување во Турција остануваат и за Рамазан

Анкара, 29 март 2021 (МИА) - Турција ќе продолжи со делумните ограничувања за да го спречи натамошното...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

30 март 2021 Мадрид - Шпанските власти ја креваат забраната за патување од Велика Бри...

Блинкен повика на одлучни мерки за решавање на конфликтот во Сирија 

Блинкен повика на одлучни мерки за решавање на конфликтот во Сирија 

Вашингтон, 29 март 2021 (МИА) - Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен,...

Без вода утре дел од улиците: „16 Македонска Бригада“, „Коце Металец“, амбуланта Ремедика и поликлиника Железара

Без вода утре дел од улиците: „16 Македонска Бригада“, „Коце Металец“, амбуланта Ремедика и поликлиника Железара

Скопје, 29 март 2021 (МИА) - Без вода утре од 08:30 часот ќе бидат корисниците на дел од улиците „16 Ма...

Во Минеаполис почна судењето за убиството на Џорџ Флојд

Во Минеаполис почна судењето за убиството на Џорџ Флојд

Минеаполис, 29 март 2021 (МИА) - Во американскиот град Минеаполис денеска почна судењето на поранешниот...

Бајден: Деведесет отсто од Американците ќе можат да се вакцинираат од 19 април 

Бајден: Деведесет отсто од Американците ќе можат да се вакцинираат од 19 април 

Вашингтон, 29 март 2021 (МИА) - Администрацијата на САД прави се што е во нејз

ОН со остра осуда на нападите на џихадистичките групи врз градот Палма во Мозамбик

ОН со остра осуда на нападите на џихадистичките групи врз градот Палма во Мозамбик

Њујорк, 29 март 2021 (МИА) - Обединетите нации денеска изразија остра осуда на нападите што им се припи...

Image

Остани поврзан