• среда, 17 јули 2024
Буркина Фасо, Мали и Нигер се обединуваат во „Конфедерација на државите од Сахел“

Буркина Фасо, Мали и Нигер се обединуваат во „Конфедерација на државите од Сахел“

Ниамеј, 6 јули 2024 (МИА) -  Воените режими на власт во Буркина Фасо, Мали и Нигер денеска на с...

Хунтата во Буркина Фасо го продолжи своето владеење за пет години

Хунтата во Буркина Фасо го продолжи своето владеење за пет години

Уагадугу, 26 мај 2024 (МИА) - Владејачката хунта во Буркина Фасо ќе остане на власт уште пет години,...

Буркина Фасо, Мали и Нигер го финализираа проектот за создавање тристран сојуз

Буркина Фасо, Мали и Нигер го финализираа проектот за создавање тристран сојуз

Ниамеј, 18 нај 2024 (МИА) – Буркина Фасо, Мали и Нигер во Ниамеј го финализираа нацрт-текстот за соз...

Буркина Фасо протера тројца француски дипломати поради „субверзивна активност“

Буркина Фасо протера тројца француски дипломати поради „субверзивна активност“

Уагадугу, 18 април 2024 (МИА) - Воената влада на Буркина Фасо протера тројца француски дипломати под...

Во напад на три села во Буркина Фасо убиени 170 лица

Во напад на три села во Буркина Фасо убиени 170 лица

Уагадугу, 3 март 2024 (МИА) -  Непознати напаѓачи пред една недела убиле околу 170 лица во три...

Буркина Фасо: Најмалку 15 убиени во напад на исламистите врз католичка црква

Буркина Фасо: Најмалку 15 убиени во напад на исламистите врз католичка црква

Уагадугу, 26 февруари 2024 (МИА) - Најмалку 15 лица загинаа, а уште двајца се повредени во вчерашнио...

Спречен воен удар врз преодната влада во Буркина Фасо

Спречен воен удар врз преодната влада во Буркина Фасо

Уагадугу, 28 септември 2023 (МИА) - Преодната влада на Буркина Фасо објави дека пред два дена бил сп...

Во нов напад на екстремисти во Буркина Фасо загинаа 53 војници

Во нов напад на екстремисти во Буркина Фасо загинаа 53 војници

Дакар, 5 септември 2023 (МИА) - Во напад на џихадисти на северот на Буркина Фасо, загинаа 53 припадн...

Армијата во Буркина Фасо уби повеќе од 100 осомничени терористи

Армијата во Буркина Фасо уби повеќе од 100 осомничени терористи

Уагадугу, 2 септември 2023 (МИА) - Армијата во западноафриканската земја Буркина Фасо соопшти дека у...

Гана депортира стотици луѓе кои бегаат од екстремистичкото насилство во Буркина Фасо

Гана депортира стотици луѓе кои бегаат од екстремистичкото насилство во Буркина Фасо

Акра, 13 јули 2023 (МИА) - Гана насилно депортирала стотици луѓе кои бегаат од насилството во Буркин...

Најмалку 33 војници загинаа во напад во Буркина Фасо

Најмалку 33 војници загинаа во напад во Буркина Фасо

Уагадугу, 28 април 2023 (МИА) - Во вчерашниот напад во источна Буркина...

Грифитс: Глад во Буркина Фасо, некои жители јадат само листови

Грифитс: Глад во Буркина Фасо, некои жители јадат само листови

Уагадугу, 21 октомври 2022 (МИА) - Некои жители на Буркина Фасо јадат само листови со недели, изјави за...

Во двоен бомбашки напад во Буркина Фасо загинаа 15 војници

Во двоен бомбашки напад во Буркина Фасо загинаа 15 војници

Оагадугу, 9 август 2022 (МИА) - Најмалку 15 припадници на армијата на Буркина Фасо денеска загинаа во д...

Киднапирана американска калуѓерка во Буркина Фасо

Киднапирана американска калуѓерка во Буркина Фасо

Уагадугу, 6 април 2022 (МИА) - Осумдесет и тригодишна американска калуѓерка е киднапирана во Буркина Фа...

Новиот воен лидер на Буркина Фасо вети враќање во нормалниот уставен поредок кога ќе се исполнат условите

Новиот воен лидер на Буркина Фасо вети враќање во нормалниот уставен поредок кога ќе се исполнат условите

Белград, 28 јануари 2022 (МИА) - Новиот воен лидер на Бу...

Image

Остани поврзан