• петок, 19 јули 2024
Словачкиот суд му одреди притвор на атентаторот на премиерот Фицо

Словачкиот суд му одреди притвор на атентаторот на премиерот Фицо

Братислава, 18 мај 2024 (МИА) - Специјалниот кривичен суд во словачкиот град Пезинок, со силно полиц...

Состојбата на Фицо е стабилизирана, но и натаму е сериозна, тој засега нема да биде префрлен во Братислава, соопштија словачки министри

Состојбата на Фицо е стабилизирана, но и натаму е сериозна, тој засега нема да биде префрлен во Братислава, соопштија словачки министри

Братислава, 18 мај 2024 (МИА) - Состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо е стабилизирана, но и п...

На Фицо ќе му биде извршена уште една операција

На Фицо ќе му биде извршена уште една операција

Братислава, 16 мај 2024 (МИА) - Словачкиот премиер Роберт Фицо врз кого вчера беше извршен атентат в...

Во Словачка по атентатот на премиерот, повици за прекин на говорот на омраза

Во Словачка по атентатот на премиерот, повици за прекин на говорот на омраза

Братислава, 16 мај 2024 (МИА) - Властите на Словачка, која е во шок по обидот за атентат врз премиер...

Словачка размислува да воведе данок на засладените безалкохолни пијалаци

Словачка размислува да воведе данок на засладените безалкохолни пијалаци

Братислава, 8 април 2024 (МИА) - Владата на Словачка размислува да воведе данок на засладените безал...

Поетесата Николина Андова Шопова на фестивалот во Братислава

Поетесата Николина Андова Шопова на фестивалот во Братислава

Скопје, 20 ноември 2023 (МИА) - Познатата македонска поетеса Николина Андова Шопова учествуваше на п...

Ивановски ги мина квалификациите на Челинџерот во Братислава

Ивановски ги мина квалификациите на Челинџерот во Братислава

Братислава, 9 октомври 2023 (МИА) – Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски успеа да избори пл...

Ковачевски на Глобсек форумот во Братислава:  Обединета Европа е единствениот одговор за справување со кризите и предизвиците

Ковачевски на Глобсек форумот во Братислава:  Обединета Европа е единствениот одговор за справување со кризите и предизвиците

Братислава, 31 мај 2023 (МИА) - Обединета Европа е единствениот одговор кон справување со кризите и...

Османи: Повеќе интеграција на Западен Балкан за стабилност, предвидливост и доверба во меѓусебните односи

Османи: Повеќе интеграција на Западен Балкан за стабилност, предвидливост и доверба во меѓусебните односи

Скопје, 30 мај 2023 (МИА) - Иако целосното пристапување во ЕУ може да потрае неколку години, на земј...

Премиерот Ковачевски на Безбедносниот форум на Глобсек 2023 во Братислава

Премиерот Ковачевски на Безбедносниот форум на Глобсек 2023 во Братислава

Скопје, 30 мај 2023 (МИА) - Премиерот Димитар Ковачевски денеска и утре ќе учествува на Глобалниот б...

Османи на Форумот ГлобСек во Братислава 

Османи на Форумот ГлобСек во Братислава 

Скопје, 29 мај 2023 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи од денеска престојува во ра...

Ковачевски на Форумот ГлобСек: Да се прати јасна порака со храбра одлука за Западен Балкан како да се продолжи после јуни

Ковачевски на Форумот ГлобСек: Да се прати јасна порака со храбра одлука за Западен Балкан како да се продолжи после јуни

Скопје, 3 јуни 2022 (МИА) – Клучна одлука сега е да се прати јасна порака со храбра одлука за Западен Б...

Ковачевски - Пич: Интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ ќе влијае и на стабилноста и отворените прашања во регионот

Ковачевски - Пич: Интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ ќе влијае и на стабилноста и отворените прашања во регионот

Скопје, 3 јуни 2022 (МИА) - Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска имаше средба со специја...

Катедрата за современ танц при УГД на фестивал во Братислава

Катедрата за современ танц при УГД на фестивал во Братислава

Скопје, 2 јули 2022 (МИА) - На сцената на „Театр ЛАБ“ во Братислава вечер, на отворање на фестивалот „S...

Ковачевски ќе учествува на форумот „ГлобСек“ во Братислава

Ковачевски ќе учествува на форумот „ГлобСек“ во Братислава

Скопје, 2 јуни 2022 (МИА) - Претседателот на Владата Димитар Ковачевски од денес до петок ќе учест...

Image

Остани поврзан