• вторник, 16 јули 2024
„Ден на кралот Пеле“ ќе се одбележува во Бразил на 19 ноември

„Ден на кралот Пеле“ ќе се одбележува во Бразил на 19 ноември

  Рио де Женеиро, 2 јули 2024 (МИА) – Бразилскиот државен врв одлучи секоја година, на...

Одбележан јубилејот 65 години Машински факултет – Скопје

Одбележан јубилејот 65 години Машински факултет – Скопје

Скопје, 19 јуни 2024 (МИА) – Со свечен Научно наставен совет, презентација на болидот изработен од с...

Најстариот македонски ресторан во Велика Британија и во светот денеска слави 45-годишен јубилеј

Најстариот македонски ресторан во Велика Британија и во светот денеска слави 45-годишен јубилеј

Литлхемптон, 19 јyни 2024 (МИА) - Најстариот сѐ уште активен македонски ресторан вон границите на др...

Сиљановска Давкова:  ФЕИТ има сериозен придонес во осовременувањето на наставно-образовниот процес и во создавањето технолошки лидери

Сиљановска Давкова: ФЕИТ има сериозен придонес во осовременувањето на наставно-образовниот процес и во создавањето технолошки лидери

Скопје, 18 јуни 2024 (МИА) - ФЕИТ со севкупната работа, проекти, истраж...

Основното училиште „Јосип Броз Тито“ во Струга одбележува јубилеј 60 години постоење

Основното училиште „Јосип Броз Тито“ во Струга одбележува јубилеј 60 години постоење

Струга, 23 мај 2024 (МИА) - Под мотото „Во иднината вложуваме, иднината ја градиме, иднината се наши...

УКИМ ги одбележува 75-годишниот јубилеј и Денот на Кирил и Методиј

УКИМ ги одбележува 75-годишниот јубилеј и Денот на Кирил и Методиј

Скопје, 20 мај 2024 (МИА) - Од денеска до 23 мај Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ организира свеч...

Ројс го постигна својот 100-ти гол за Борусија на домашен терен во неговиот последен настап во Бундеслигата за клубот

Ројс го постигна својот 100-ти гол за Борусија на домашен терен во неговиот последен настап во Бундеслигата за клубот

Дортмунд, 18 мај 2024 (МИА) – Фудбалерот од средниот ред на Борусија, Марко Ројс постигна гол на ден...

Танцова претстава, филмска претпремиера, изложби за 50 години јубилеј на Францускиот институт во Скопје

Танцова претстава, филмска претпремиера, изложби за 50 години јубилеј на Францускиот институт во Скопје

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Францускиот институт во Скопје годинава сла...

Зградата на Еврокомисијата осветлена во чест на 20-годишнината од големото проширување на ЕУ 

Зградата на Еврокомисијата осветлена во чест на 20-годишнината од големото проширување на ЕУ 

Брисел, 1 мај 2024 (МИА) – Палатата „Берлемон“ во Брисел во која се наоѓа седиштето на Европската ко...

Одбележан 50-годишниот јубилеј на Пчеларското здружение „Охрид“

Одбележан 50-годишниот јубилеј на Пчеларското здружение „Охрид“

Охрид, 12 април 2024 (МИА) – Пчеларите од Охрид и околината синоќа на пригодна свечсност одржана во...

Хумелс го одигра 500. натпревар за Борусија Дортмунд

Хумелс го одигра 500. натпревар за Борусија Дортмунд

Мадрид, 11 април 2024 (МИА) - Дефанзивецот на Борусија Дортмунд, Матс Хумелс, го забележа својот 500...

ПМФЛ: Вардар подобар од Струга, ја забележа 500-тата победа во првата лига

ПМФЛ: Вардар подобар од Струга, ја забележа 500-тата победа во првата лига

Скопје, 7 април 2024 (МИА) - Фудбалскиот клуб Вардар минимално со 1:0 славеше над шампионот Струга в...

Со размена на книги од струшки и кинески автори и традиционална храна почна одбележувањето на јубилејот на струшката Библиотека

Со размена на книги од струшки и кинески автори и традиционална храна почна одбележувањето на јубилејот на струшката Библиотека

Струга, 22 март 2024 (МИА) - Со размена на книжевни дела од роднокрајни автори од Струга и автори од...

Kацарска: Волјата на владеењето на правото е посилна од сите системско политички аномалии

Kацарска: Волјата на владеењето на правото е посилна од сите системско политички аномалии

Скопје, 15 март 2024 (МИА) – Шеесет години постоење на Уставен суд е са...

Тер Штеген го забележа својот 400-ти настап за Барселона

Тер Штеген го забележа својот 400-ти настап за Барселона

Барселона, 9 март 2024 (МИА) – Натпреварот против Мајорка одигран вчеравечер беше јубилеен за голман...

Image

Остани поврзан