• понеделник, 17 јуни 2024
Критичен недостиг на пилоти во ДЗС – справувањето со шумските пожари ова лето ќе биде дополнителен предизвик

Критичен недостиг на пилоти во ДЗС – справувањето со шумските пожари ова лето ќе биде дополнителен предизвик

Скопје, 13 април 2024 (МИА) – Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС)...

Шумски пожари и евакуации во близина на Атина и во турската покраина Чанаккале

Шумски пожари и евакуации во близина на Атина и во турската покраина Чанаккале

Атина, 23 август 2023 (МИА) - Стотици пожарникари од синоќа се обидуваат да го локализираат шумскиот...

Во шумските пожари на Хаваите досега загинаа 80 лица

Во шумските пожари на Хаваите досега загинаа 80 лица

Хонолулу, 12 август 2023 (МИА) - Властите на американскиот архипелаг Хаваи отворија истрага за одгов...

Изјава на директорот на ДЗС, Максути (во живо)

Изјава на директорот на ДЗС, Максути (во живо)

Берово, 21 јуни 2023 (МИА) -  Изјава на директорот на Дирекцијата...

„Да ги заштитиме нашите шуми од пожари“- едукативна кампања на Противпожарниот сојуз на Македонија

„Да ги заштитиме нашите шуми од пожари“- едукативна кампања на Противпожарниот сојуз на Македонија

Скопје, 14 јуни 2023 (МИА) - „Да ги заштитиме нашите шуми од пожари“ е насловот на кампањата која де...

Во западна Канада зголемен ризикот од ширење шумски пожари

Во западна Канада зголемен ризикот од ширење шумски пожари

Едмонтон, 16 мај 2023 (МИА) - Сувото време и променливите ветрови во западна Канада го зголемија риз...

Над 29.000 луѓе се евакуирани во Канада поради шумски пожари

Над 29.000 луѓе се евакуирани во Канада поради шумски пожари

Онтарио, 8 мај 2023 (МИА) - Шумските пожари во канадската провинција Ал...

Во Португалија околу 2.000 пожарникари мобилизирани за гасење пожари низ земјата

Во Португалија околу 2.000 пожарникари мобилизирани за гасење пожари низ земјата

Лисабон, 22 август 2022 (МИА) - Португалија, зафатена со трет топлотен бран од почетокот на јули, денес...

Во Европа опожарена поголема површина изминативе недели отколку во сите пожари лани

Во Европа опожарена поголема површина изминативе недели отколку во сите пожари лани

Париз, 22 јули 2022 (МИА) - Во шумските пожари изминативе недели веќе е уништена поголема површина, отк...

Гори во Шпанија, ќе биде критично во Франција и во Велика Британија

Гори во Шпанија, ќе биде критично во Франција и во Велика Британија

Мадрид, 14 јули 2022 (МИА) - Топлотниот бран што ја зафати Југозападна Европа, веројатно ќе го достигне...

ЕК: Континентот се соочува со една од најтешките години на природни катастрофи

ЕК: Континентот се соочува со една од најтешките години на природни катастрофи

Брисел, 7 јули 2022 (МИА) - Со интензивирање на климатските промени, континентот се соочува со една од...

Image

Остани поврзан