• четврток, 30 мај 2024
Претседателот на унгарскиот Парламент ја потпиша ратификацијата на членството на Шведска во НАТО

Претседателот на унгарскиот Парламент ја потпиша ратификацијата на членството на Шведска во НАТО

Будимпешта, 2 март 2024 (МИА) - Претседателот на унгарското Државно собрание, Ласло Ковер, денеска ј...

Унгарскиот парламент ја ратификуваше кандидатурата на Шведска за НАТО

Унгарскиот парламент ја ратификуваше кандидатурата на Шведска за НАТО

Будимпешта, 26 февруари 2024 (МИА) - Унгарскиот парламент попладнево ја ратификуваше кандидатурата н...

Орбан: Унгарија не брза да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО

Орбан: Унгарија не брза да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО

Будимпешта, 26 септември 2023 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан синоќа изјави дека неговата зе...

Билстром: Ги исполнивме нашите обврски, време е Турција да започне со ратификација

Билстром: Ги исполнивме нашите обврски, време е Турција да започне со ратификација

Стокхолм, 21 јуни 2023 (МИА) - Шведска ги исполни своите обврски од договорот со Турција поврзани со...

Во Собранието ратификувани трите договори во рамки на Берлинскиот процес

Во Собранието ратификувани трите договори во рамки на Берлинскиот процес

Скопје, 19 април 2023 (МИА) – Собранието на 111-та се...

Шведскиот премиер ќе бара објаснување од Унгарија за одлагањето на  ратификацијата за нејзиното членство во НАТО

Шведскиот премиер ќе бара објаснување од Унгарија за одлагањето на ратификацијата за нејзиното членство во НАТО

 

Ратификувани договорите за ФРОНТЕКС и за слободен пристап до пазарот на трудот во Западен Балкан

Ратификувани договорите за ФРОНТЕКС и за слободен пристап до пазарот на трудот во Западен Балкан

Скопје, 14 февруари 2023 (МИА) - Собрание...

Чешкиот парламент го одобри членството на Финска и Шведска во НАТО

Чешкиот парламент го одобри членството на Финска и Шведска во НАТО

Прага, 27 август 2022 (МИА) - Двата дома на чешкиот Парламент го одобрија членството на Финска и Шведск...

Украинскиот парламент ја ратификуваше Истанбулската конвенција за насилство врз жените и семејно насилство

Украинскиот парламент ја ратификуваше Истанбулската конвенција за насилство врз жените и семејно насилство

Киев, 20 јуни 2022 (МИА) - Украинската Врховна рада (Парламент) денеска ја ратификуваше Истанбул...

Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот за одбранбена соработка Грција – САД

Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот за одбранбена соработка Грција – САД

Атина, 12 мај 2022 (МИА) – Со 181 глас „за“ и 119 „против“ грчкиот Парламент вечерва го ратификуваше вт...

Советот на Федерацијата ги ратификуваше договорите со Доњецк и Луганск

Советот на Федерацијата ги ратификуваше договорите со Доњецк и Луганск

Москва, 22 февруари 2022 (МИА) - Советот на Федерацијата, Горниот дом на Федералното собрание на Рускат...

Џафери: Протоколот на НАТО ќе се ратификува до 12 февруари

Џафери: Протоколот на НАТО ќе се ратификува до 12 февруари

Скопје, 8 јануари 2020 (МИА) - Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека до 12 февруари ќе се...

Image

Остани поврзан