• среда, 17 јули 2024
Номиниран јавен обвинител за следење на предметите за кривични дела од омраза и дискриминација

Номиниран јавен обвинител за следење на предметите за кривични дела од омраза и дискриминација

Скопје, 8 јуни 2024 (МИА) - Емилија Мизо Димков е номинирана за јавен обвинител во Основното јавно о...

Државниот обвинител на Косово: Имаме две години да покренеме обвинение за нападот во Бањска

Државниот обвинител на Косово: Имаме две години да покренеме обвинение за нападот во Бањска

Приштина, 5 јуни 2024 (МИА) - Вршителот на должноста главен државен обвинител на Косово, Бесим Кељме...

Обвинителот на судењето на Хантер Бајден: Никој не е над законот

Обвинителот на судењето на Хантер Бајден: Никој не е над законот

Делавер, 5 јуни 2024 (МИА) - Обвинителите на судењето на Хантер Бајден, обвинет за нелегално поседув...

Главниот обвинител на МКС ги отфрли обвинувањата дека го поистоветува Израел со Хамас

Главниот обвинител на МКС ги отфрли обвинувањата дека го поистоветува Израел со Хамас

Хаг, 26 мај 2024 (МИА) - Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, денеска...

Врховниот и јавниот обвинител на Израел: Нема основа за апсење на Нетанјаху

Врховниот и јавниот обвинител на Израел: Нема основа за апсење на Нетанјаху

Ерусалим, 22 мај 2024 (МИА) - Главната обвинителка на Израел, Гали Бахарав-Мијара и државниот обвини...

Обвинителство бара мерки за претпазливост за второосомничениот во случајот за примање награда за противзаконито влијание

Обвинителство бара мерки за претпазливост за второосомничениот во случајот за примање награда за противзаконито влијание

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организи...

Израелскиот претседател оцени дека одлуката на обвинителот на МКС е еднострана и безобразна

Израелскиот претседател оцени дека одлуката на обвинителот на МКС е еднострана и безобразна

Ерусалим, 20 мај 2024 (МИА) - Израелскиот претседател Исак Херцог денеска изјави дека одлуката на гл...

Коцевски: Доказите за убиството на Вања се обезбедени, чекаме екстрадиција на Палчо 

Коцевски: Доказите за убиството на Вања се обезбедени, чекаме екстрадиција на Палчо 

Скопје, 1 март 2024 (МИА) – Државниот обвинител Љупчо Коцевски вели дека во обвинителската кариера и...

Коцевски: Се постапува по предметот за кривичните пријава за издавањето на личните документи

Коцевски: Се постапува по предметот за кривичните пријава за издавањето на личните документи

Скопје, 26 февруари 2024 (МИА) - Јавното обвинителство има формирано предмет во кој се споени три кр...

Љупчо Коцевски избран за државен јавен обвинител

Љупчо Коцевски избран за државен јавен обвинител

Скопје, 13 февруари 2024 (МИА) – Едногласно со 62 гласа „за“ Собранието го избра Љупчо Коцевски за н...

Пратениците в среда ќе расправаат за избор на нов државен обвинител и нов уставен судија

Пратениците в среда ќе расправаат за избор на нов државен обвинител и нов уставен судија

Скопје, 5 февруари 2024 (МИА) – Предлозите за избор на обвинителот Љупчо Коцевски за нов републички...

ЕУ воведе санкции за петмина Гватемалци, вклучувајќи го и главниот обвинител на земјата

ЕУ воведе санкции за петмина Гватемалци, вклучувајќи го и главниот обвинител на земјата

Брисел, 2 февруари 2024 (МИА) - Европската унија денеска воведе санкции за пет граѓани на Гватемала,...

Обвинителот во „Ласкарци“ најави преиспитување на казните 

Обвинителот во „Ласкарци“ најави преиспитување на казните 

Скопје, 25 јануари 2024 (МИА) - Јавниот обвинител Дарко Јакимовски најави преиспитување на казните в...

ОЈО: Закани, демнење и вознемирување кон обвинител и неговото семејство, поведена постапка

ОЈО: Закани, демнење и вознемирување кон обвинител и неговото семејство, поведена постапка

Скопје, 8 декември 2023 (МИА) - Основното јавно обвинителство Прилеп покренало постапка против едно...

Холанѓанката Миранда де Мејер именувана за нов член на Европското јавно обвинителство

Холанѓанката Миранда де Мејер именувана за нов член на Европското јавно обвинителство

Брисел, 28 септември 2023 (МИА) - Советот на ЕУ денеска ја именува Холанѓанката Миранда де Мејер за...

Image

Остани поврзан